ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Dovolenka za mrežami?! Prekvapivo hit!

23.9.2012 | Úlety

Ľudia sú rôzni. Pre niekoho slovo dovolenka znamená leňošenie na pláži s all inclusive službami, pri iného namáhavú túru do hôr či prácu na záhradke. Mnohí ľudia chcú cez dovolenku totiž zažiť to, čo behom pracovného roka nemôžu. Mnohí oddych, zábavu, ničnerobenie, no sú aj takí, ktorí chcú zažiť paradoxne nedostatok, špinu, depriváciu, únavu alebo dokonca bolesť. A to všetko ponúka asketická dovolenka...

Zdroj: Shutterstock.com
Asketizmus na dovolenke
Pojem asketizmus je charakterizovaný ako životný štýl, ktorý sa vyznačuje odopieraním určitých rozkoší a pôžitkov. Askéza je väčšinou spojovaná s náboženskou praxou a pôvodne znamenala akékoľvek cvičenie, ktorým sa upevňuje disciplína. Až nedávno sa tento pojem začal spájať aj so spôsobom trávenie dovolenky, čo sa veľmi rýchlo stalo veľkým hitom. Dovolenku v asketickom štýle si pritom môžete obstarať veľmi lacno alebo naopak aj veľmi draho. Ako sa zdá niektorí ľudia neváhajú zaplatiť tisíce eur za vzorne zorganizovaný týždeň plný telesného vyčerpaniam, ponižovania či iného trýznenia.

Asketický fitness v Írsku či v USA
Nemyslite si, že asketická dovolenka musí nevyhnutne prebiehať len a len v asketickom prostredí. Napríklad taký luxusný hotelový rezort Body and Soul v Írsku vám pripraví taký asketický program, v ktorom naozaj siahnete na dno svojich síl. Budíček o pol šiestej, ranná rozcvička, ľahké raňajky, poldenný pochod, diétny obed a zvyšok dňa v sedle horského bicykla. Podstata je v tom, že ľudia, ktorí v živote dosiahli všetko, chcú tiež všetko skúsiť a sú ochotní kvôli tomu prejsť trebárs aj peklom. Podľa organizátorov takýchto pobytov, napríklad v USA klienti dobrovoľne podstupujú drsný diétny a abstinenčný režim, pretože ľudia si stále viac uvedomujú hodnotu vlastného zdravia.

V Rusku asketická dovolenka prekvitá
Najväčší rozmach zažíva tento typ turistiky asi v Rusku, kde úspešne funguje niekoľko bizarných projektov. Stačí si vybrať. Môžete sa stať zelenáčom, prejsť si náročným armádnym výcvikom a nechať sa pritom „buzerovať“ veteránmi čečenskej vojny. Alebo máte už dosť prepychu a chceli by ste vedieť, ako sa cítia ľudia na pokraji biedy? Bez problémov sa môžete stať žobrákmi na niektorej z rušných moskovských ulíc. Všetko potrebné vrátane patričného oblečenia vám zaistí agentúra. Ruskí oligarchovia to vraj milujú...

Hotely ako väznice
Veľmi populárne sú dnes hotely, ktoré kedysi slúžili ako väznice. Niektoré boli premenené na luxusné rezorty, v iných však ešte stále môžete vyskúšať, aké to je spať v miestnosti s veľkosťou štyri metre štvorcové. Jedným z takých je napríklad hostel v austrálskom Mount Gambier či zariadenie v bývalej väznici KGB v lotyšskom meste Liepaja, ktorá funguje ako múzeum a ubytovňa zároveň. K tomu vám ešte zdarma pridajú pokrik a šikanovanie stráže. Podľa pracovníčky objektu, je toto zariadenie vyhľadávané predovšetkým školskými skupinami, ale v poslednej dobe tiež agentúrami venujúcimi sa firemným teambuildingom.

Jóga v tom pravom význame
Jóga je fantastickým riešením pre tých ľudí, ktorí chcú uniknúť každodennému stresu a venovať sa meditácii a očiste duše. Centrá jógy sa nachádzajú po celom svete, nadovšetko sú však dni strávené v budhistickom kláštore medzi naozajstnými mníchmi. Vyhľadávanými destináciami pre tento druh striedmej dovolenky sú tradičná India a Srí Lanka.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Čo si pamätáte z matematiky?
Otestovalo sa 52569 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes