ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

6 vecí, ktoré ste nevedeli o ISIS

15.6.2017 | Úlety

Hovorí sa o nich takmer každý deň, ale bez toho, aby mnohí chápali, čo za skupinu to lynčuje, zabíja deti a podrezáva odporcov.

Čo je vlastne desivé na ISIS?

Pre pochopenie významu skratky sa budeme musieť vybrať do arabského sveta. ISIS je odvodený z Al-Dawla Al-Islamiya Fil Iraq Wa'al Sham, teda v preklade Islamský štát Iraku a Sýrie.

Stádo diviakov napadlo členov ISIS, traja neprežili

Skratka ISIS je vcelku legitímna, no problém je práve v slove islamský, nakoľko oficiálne islamské autority sa k poslaniu týchto radikálov nehlásia, a preto je omnoho prijateľnejšie pomenovanie Daeš, ktoré skratku ISIS pomaly nahrádza, no v princípe ide o rovnakú skupinu ľudí.

Následníci al-Káidy
Pôvodne sa dnešná teroristická organizácia oddelila od al-Káidy a pridala sa k nej aj časť militantne založených mužov, ktorí nevedeli, čo so sebou potom, ako sa podarilo západu zosadiť aj zavraždiť Muammara Kaddáfího.

FOTO: Takúto spúšť spôsobil ISIS: pozrite si skazu Palmýry

Oficiálne ISIS vzniklo vyhlásením Abu Ayyub al-Masriho v roku 2006 po tom, ako bol zabitý oficiálny zakladateľ al - Káidy Abu Musab al-Zarqawi. V roku 2014 sa však organizácia prestala zmeriavať na Irak a Sýriu, a tak tieto mestá jednoducho vyškrtla zo svojho názvu a vznikol len IS, Islamský štát, ktorý má celosvetové ambície.

Útoky stále pribúdajú
Podľa februárovej správy CNN majú militanti na svedomí 143 útokov v 29 krajinách a zanechali viac ako dvetisíc mŕtvych, pritom čísla stále rastú a zrejme aj budú rásť, keďže teroristi sú majstrami propagandy a majú dostatok peňazí, aby verbovali stále čerstvé sily.

Bojujú za nich žoldnieri
Čo niekoho motivuje k tomu, aby sa stal teroristom? Okrem fanatizmu je to aj absolútna životná beznádej. A pravdou je, že ISIS dobre platí. V roku 2014 mali dokonca z vlastnej produkcie odhadovaný zisk cez dve miliardy dolárov a nejde len o vojnovú korisť, ale aj predaj ropy a ďalších produktov.

Sexy moslimka nechala školu, aby mohla bojovať proti ISIS


Samotní vojaci, ktorí sa pridajú, okamžite dostávajú plat od 400 do 1200 dolárov, čo je na Sýrske pomery hotový majetok, a postarané je aj o ich deti a manželky.

Bojujú aj proti svojim
ISIS nie je len banda fanatikov, ktorá sa odpaľuje na námestiach a v dopravných prostriedkoch na území Západu, ale často bojuje aj proti samotným moslimom, o ktorých vyhlasuje, že nie sú skutoční veriaci, len pokrytci. Dôkazom sú útoky v moslimských krajinách a v Afrike.

S Koránom nemajú nič spoločné
A prakticky ani so samotným islamom. Teroristov, ktorí stoja za činmi, v Európe nikdy nevideli v mešitách, neboli súčasťou spoločenstiev, boli to kriminálne živly, ktoré boli známymi tvárami podsvetia. Islam tak zneužili a využili, aby získali vyššiu publicitu. O tom, že s takmer dvoma miliardami veriacich moslimov nemajú nič spoločné, vypovedali aj posledné správy, keď útočníkom v Anglicku odmietli islamskí predstavitelia vystrojiť moslimský pohreb.

Autor: Marcos
Foto: Public Domain


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barBull Driver Bull Driver
  • 4,5 cl vodky
  • 9 cl Red Bullu
  • 9 cl pomarančovej šťavy
 
Hra na dnes