ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Zbrane samurajov: dokázali neskutočné veci

8.1.2017 | TechMag

V japonskej kultúre predstavoval samuraj v stredoveku niečo ako európskeho šľachtica. Hoci bol tento titul dedičný, aj neurodzení sa mohli dočkať tohto titulu. Vyžadovalo si to však úspech v priamom boji. Na to mnohí používali zbrane, ktoré by im pri boji z blízka mohla závidieť aj súčasná armáda. Zďaleka to nebola len katana, ktorá sa so samurajmi spája najčastejšie. Na zdolávanie odporcov mali aj iné špecialitky.

Hviezda smrti

S lietajúcou ozubenou hviezdicou sa stretávame v samurajských príbehoch aj filmoch. Dokáže síce napáchať dosť poškodení, napríklad ak je presne cielená do oblasti krku, ale často bola používaná ako znamenie konca, ako predzvesť smrti. Odkiaľ pochádza aj jej názov. Samuraji ju veľmi často používali len ako rozptyľovací manéver, nie ako finálne riešenie. Cieľom bolo rozptýliť protivníka, otupiť jeho pozornosť zranením a ukončiť boj napríklad mečom.

FOTO: Poslední samuraji: pozrite si fotky elitných japonských bojovníkov

Ozubené krúžky

Ovládanie bojových umení je jedna vec, ale vražedné pomôcky, ktoré upgradujú silu tela sú vecou druhou. Samuraji nemali problém s tým, že by pri férovke podvádzali. Známe boli ich ostnaté krúžky na zápästia, alebo ozubené formy chladných zbraní na ruky. Ostne v kombinácii s dobre mierenými údermi boli nerozdýchateľné.

Reťaze a závažia

Boli neoddeliteľnou súčasťou samurajskej výzbroje. Mnohí bojovníci sa dokonca vyzbrojovali týmito nástrojmi už skôr, ako boli povýšení do urodzeného stavu. Reťazí bolo niekoľko, obvykle s masívnymi závažiami na koncoch. Slúžili na zastavenie bojovníka v diaľke a z blízkej vzdialenosti spôsobovali zranenia nezlučiteľné so životom.

Obušky

Jedny z najúčinnejších sa používali práve v starovekom Japonsku. Niekedy boli ich súčasťou aj malé, nenápadne dýky. Používali sa ako ochrana na miestach, kde samuraj nemohol vojsť so svojimi mečmi. Dobre ukryté obušky neraz zachránili bojovníkovi život, keďže práve podujatia, večierky a oslavy sa pre neprítomnosť zbraní stávali často miestom, kde sa na samurajov odvážili zaútočiť nepriatelia. V domnienke, že sa nemajú čím chrániť.

Mučiace nástroje

Niekoľko samurajských nástrojov neslúžilo na zabíjanie, ale na kontrolu situácie a vyvolanie paralyzujúcich zranení. K tomu sa používali háky a ostnaté palice na krk, ktoré dokázali súpera priklincovať k stene. Vďaka tomu získal bojovník značnú prevahu nad súperom, ktorý mal kdesi v boku zabodnutú čepeľ. Samuraji neboli len majstrami priameho boja ale aj lesti, trikov a bolestivej nadvlády. Preto boli tak úspešní.

Autor: Marcos


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barBull Driver Bull Driver
  • 4,5 cl vodky
  • 9 cl Red Bullu
  • 9 cl pomarančovej šťavy
 
Hra na dnes