ATLAS.SK: Piatok, 18.8.2017
meniny má Elena, Helena
   

Z Londýna do New Yorku za dve hodiny? Paradoxal by to mal zvládnuť

25.12.2016 | TechMag

Let z Londýna do New Yorku dnes trvá viac než osem hodín. Už o pár rokov by sa ale vraj malo dať dostať z jednej metropoly do druhej za menej než dve hodiny. Tvrdia to dizajnéri lietadla Paradoxal, vďaka ktorému sa možno raz pozrú do vesmíru aj bežní smrteľníci.

Experimentálne lietadlo Paradoxal je zatiaľ len teoretickým konceptom. Najväčšiu prácu na ňom odviedol Juan Garcia Mansilla, priemyselný dizajnér z argentínskeho Buenos Aires. „Na Paradoxal sa netreba pozerať len ako na dopravný prostriedok určený pre let z miesta A na B. Viem si predstaviť, že by mohlo slúžiť napríklad ako turistická atrakcia," tvrdí.

Katastrofa na Tenerife: najväčšia letecká nehoda v dejinách


Lietadlo by malo byť schopné vystúpiť do výšky 18-tisíc metrov a vďaka maximálnej rýchlosti mach tri (približne trojnásobná rýchlosť zvuku) by let z Londýna do New Yorku trval už spomínané dve hodiny, cesta z Los Angeles do Sydney asi o hodinu dlhšie.

Paradoxal využíva do rýchlosti mach tri náporový motor, ktorý sa potom mení vďaka vstrekovaniu tekutého kyslíka do výfuku na raketový. Stroj pritom stále stúpa a okrem úžasného výhľadu si cestujúci v istom okamihu užijú aj beztiažový stav.

Šikovný Čech: postavil si lietadlo, aby si skrátil cestu do roboty


Paradoxal má zvláštny tvar, úplne iný, než na aký sme zvyknutí pri dnešných lietadlách. Jeho tvorcovia tvrdia, že časy natesnaných sedačiek a miniatúrnych okienok budú po nástupe ich stroja do praxe minulosťou. Svedčí o tom aj odvážna presklená strecha, ktorá má cestujúcim usadeným podobným štýlom ako v divadle ponúknuť očarujúci pohľad na hviezdne nebo nad hlavou.

Nadzvukové dopravné lietadlo však zatiaľ existuje len na papieri a ambície jeho dizajnérov sa nikdy nemusia naplniť. Nad podobným konceptom však neuvažujú len oni, ale aj vedci v NASA a konštruktéri vo firme Boeing. Práve jeden z najväčších výrobcov lietadiel môže vďaka neskromnému finančnému zázemiu zabezpečiť, že sa v budúcnosti dočkáme superrýchlych osobných letov. A kto vie, možno aj myšlienku Juana Manisllu sa podarí uviesť do praxe.

Autor: Noel
Foto: Paradoxal


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Otestujte svoj mechúr!
Otestovalo sa 31739 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka stojí na letisku a pýta sa letušky: "Prosím vás,dnes v rádiu som počula že letia ružové kabelky.O koľkej???"

 
Virtuálny barLetný Vánok Letný Vánok
  • 2 cl mätového čaju
  • 1 cl vodky
  • 1 cl cukrového sirupu
  • šťava z 1/2 citróna
  • minerálna voda
  • koliesko citróna
  • citrónová šťava a cukor na krustu
 
Hra na dnes