ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Výnimočné udalosti, ktoré ľudstvo zažilo len raz

28.2.2017 | TechMag

Byť svedkom historickej udalosti, ktorá sa dá zažiť iba raz za celý život, je niečo úžasné. Hoci dnešná veda ponúka možností, aby sa niektoré udalosti minimálne ešte raz zopakovali, predsa existujú neopakovateľné situácie. Neveríte?

Kométa West

Pozoruhodný pohľad ponúkla kométa West v roku 1976, ktorá žiarila jasnejšie než planéta Jupiter, keď sa priblíži k Zemi. Niektoré kométy môže zažiť raz za život každý z nás, napríklad slávna Halleyova kométa obieha okolo Slnka raz za 76 rokov. Avšak obežná dráha kométy West okolo Slnka sa odhaduje na 250-tisíc rokov.

Carringtonská udalosť
Udalosť nesie názov po astronómovi Richardovi Carringtonovi, ktorý prvý spozoroval erupcie v slnečnej fotosfére. V septembri 1859 došlo k silnej geomagnetickej búrke, pričom polárnu žiaru videli až ďaleko na juhu pri Jamajke. Až dovtedy nikto nevedel, že slnečné erupcie existujú. Dnes ich astronómovia pozorujú bežne, ale Carringtonská udalosť je výnimočná, lebo išlo o kombináciu dvoch vecí. Zasiahla Zem a bola najväčšia za posledných 500 rokov. Ak by sa podobná udalosť zopakovala dnes, spôsobila by odhadom škody za jeden až dva bilióny dolárov.

FOTO: Unikátne snímky, ktoré sa vám vryjú do pamäti

Eliminácia ľudskej choroby
V roku 1967 si svet stanovil za cieľ vyhubiť kiahne. V tom čase dochádzalo k desiatim až 15 miliónom prípadov ročne, čo znamenalo dva milióny úmrtí a milióny trvalých následkov. Posledný prípad kiahní hlásili ešte v roku 1978, o rok už vyhlásili chorobu za oficiálne zlikvidovanú. Boj s ňou trval vyše desať rokov. Ide pritom o jedinú chorobu, ktorú sa podarilo úplne vykoreniť. Ľudstvo ohrozovala tritisíc rokov a zlikvidovať sa ju podarilo len vďaka koordinovanej snahe krajín z celého sveta. Eliminácia kiahní stála zhruba 100 miliónov dolárov.

Dobytie vojnových lodí kavalériou

Zima v roku 1795 bola taká krutá, že zamrzla holandská flotila, ktorá kotvila pri ostrove Texel počas francúzskej revolúcie. Vďaka tomu mohli Francúzi, ktorých viedol generál Louise Lahure, zaútočiť na vojnové lode na koňoch a dobyť 14 lodí. O priebehu boja existujú dve verzie. Holandská správa uvádza, že išlo skôr o vyjednávanie. Francúzski námorní maliari naopak udalosť zachytili na kresbách ako slávnu bitku - jedinú, pri ktorej jazdecká kavaléria porazila loďstvo.

Úplné vyliečenie HIV
V dôsledku vírusu ľudskej imunodeficiencie (HIV) zomrelo približne 35 miliónov ľudí. S chorobou pritom odhadom žije 36,7 miliónov ľudí, preto je prekvapujúce, že úplne vyliečiť sa podarilo len jediného človeka. Timothy Brown sa vyliečil po transplantácii kostnej drene od darcu s genetickou mutáciou, ktorá robí imunitné bunky odolné proti vírusu HIV. Liečbu podstúpil v rokoch 2007 a 2008. Vzhľadom na povahu jeho vyliečenia je veľmi ťažké zopakovať tento úspech, ale lekári a vedci stále hľadajú spôsob ako chorobu vymazať zo zoznamu pomocou génovej terapie a ďalších metód.

Vyschnutie Niagarských vodopádov

Hoci vodopády zvyčajne prúdia rýchlosťou približne 567-tisíc litrov za sekundu, v roku 1969 vyschli na niekoľko mesiacov Americké vodopády (American Falls) a Nevestin závoj (Bridal Veil Falls). Ide o dva z troch vodopádov, ktoré tvoria Niagarské vodopády. Išlo o úmyselné vysušenie, aby sa mohli realizovať opravy na zachovanie tejto turistickej atrakcie. Nie je prekvapením, že udalosť viedla k zvýšeniu cestovného ruchu. Počas jediného víkendu zaznamenali až 90-tisíc návštevníkov. Niektorí z nich dokonca chodili po suchom riečisku, napriek varovaniu polície, že je to nebezpečné. Mnohí dúfali, že uvidia obrovskú vlnu prúdiacej vody, ale namiesto toho hladina vody stúpala pozvoľna a chvíľu trvalo, kým sa tok vrátil do normálu.

Pivová povodeň
Pivovar Horse Shoe Brewery v Londýne mal fermentačnú nádrž vysokú až 6,7 metra. 17. októbra 1814, keď sa v nej práve varilo tmavé pivo, praskla jedna zo železných obručí. O hodinu neskôr vybuchla celá nádrž, pričom sa vylialo vyše 1,2 milióna litrov kvasiaceho piva. Pri nehode zomrelo osem ľudí, o niekoľko dní ďalších deväť na otravu alkoholom. Majiteľa pivovaru obžalovali, ale celý incident nakoniec označili za nehodu. Podobnú záplavu možno nikdy neuvidíte, ale môžete si ju pripomenúť. Každý rok totiž v miestnej krčme varia výročné pivo na pripomienku jedinej pivovej povodne.

Autor: Radomír


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Poznáte hlavné mestá štátov?
Otestovalo sa 51557 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes