ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Vyhynuté zvieratá, ktoré chcú vedci opäť priviesť k životu

29.4.2017 | TechMag

Vyhynutie už čoskoro nebude znamenať aj definitívny koniec živočíšneho druhu. Pokrok genetiky podľa vedcov umožní oživiť vyhynuté druhy zvierat, pretože rozlúštené sekvencie DNA tomu dávajú veľkú nádej.

Baiji - riečny delfín

Tieto delfíny žili v rieke Jang-c'-ťiang v Číne až do roku 2002 a sú prvým druhom delfína, ktorého k zániku priviedli ľudia. Za jeho znovuoživenie klonovaním hovorí aj to, že Baiji zanikol len nedávno a jeho DNA je „čerstvá". Vedci vravia, že vďaka nim stále existuje nádej, že tieto sladkovodné cicavce sa k nám rýchlo navrátia.

Sťahovavý holub

Milióny týchto vtákov zmizli z povrchu zemského v dôsledku komerčného lovu a rozvoja technológií. Rýchly technologický pokrok od roku 1800 zapríčinil ich zbytočnosť z hľadiska prenosu informácií. Preto ľudia začali loviť holuby zo športu a ako potravinu. Posledný holub sťahovavý zahynul v Zoo v Cincinnati v roku 1914. Posledné štyri roky vedci z neziskovej organizácie Revive & Restore (Oživenie a obnovenie) intenzívne pracujú na oživení tohto druhu. Veria, že návrat holuba sťahovavého by mohol prispieť k ekologickej prosperite severoamerických lesov.

Vakovlk tasmánsky (tasmánsky tiger)

Tento austrálsky rodák oficiálne vyhynul v roku 1936. Navyše, rovnako ako mnohé zvieratá na tomto zozname, vyhynutie týchto vačkovcov spôsobili ľudia. Európski osadníci prišli do Austrálie v polovici roka 1800 a keďže videli v nich škodcov, nastal ich masívny lov, ktorý bol hlavnou príčinou ich vyhubenia. Rovnako ako holub sťahovavý aj posledný známy tiger zomrel v zajatí. Zviera, napriek svojmu menu nebolo pritom pre ľudí žiadnou hrozbou.

Hlavu malo ako vlk, telo pruhované ako tiger a dozadu smerujúci vačok ako vombat. Bol pre ľudí rovnako neuveriteľný ako vtákopysk a jeho prvé popísanie vyvolalo nedôveru. Austrálski vedci urobili veľký pokrok v klonovaní tasmánskeho tigra, od roku 1866 uchovávajú v alkohole šteňa. Ako náhle zložia všetky kúsky genetickej skladačky, plánujú implantovať embryo do tela tasmánskeho diabla.

Moa

Príchod človeka na Nový Zéland spôsobil vyhynutie deviatich druhov živočíchov, vrátane vtáka moa. V 13. storočí sa tam usadili Polynézania, ktorí rýchlo vyhladili tieto veľké nelietavé vtáky. Maori lovili moa kvôli obžive. Ich kožu a perie používali na odievanie a z kostí vyrábali šperky a udice. Výskum pre prípadné oživenie vtáka bol v plnom prúde, keď vedcov začalo fascinovať prípadné oživenie megafauny.

Dodo

Zánik nelietavého vtáka dodo súvisí s príchodom holandských osadníkov na ostrov Maurícius v Indickom oceáne, ktorý bol jeho domovom. Je však málo známe, že dôvodom ich zániku nebola len nemilosrdnosť osadníkov, ale to, čo prišlo s nimi. Ošípané a krysy, ktoré sa na ostrovoch rozmnožili, dokončili kruté dielo v podobe chorôb. A tiež si pochutnávali na vtáčích vajciach. Táto kombinácia útokov spečatila osud vtáka dodo. Ozývajú sa síce hlasy, že vtáka treba oživiť, ale to sa tak skoro nestane. Stratili sa takmer všetky stopy o existencii doda až do nedávneho objavenia jedinej úplnej kostry.

Pyrenejský kozorožec

Horská koza, tiež známa ako Bucardo, žila pred svojím oficiálnym vyhynutím v roku 2000 v španielskych horách. Opäť lov a postupné ničenie biotopov zničili aj tento druh. Avšak Bucardo má jasnú česť byť prvým úspešným klonom. V roku 2003 dokázali vedci odobrať zmrazené kožné bunky, vytvoriť embryo a po mnohých neúspešných pokusoch o insemináciu sa konečne narodilo kozľa pochádzajúce z klonovaného vajíčka. Bohužiaľ, zviera kvôli pľúcnemu defektu žilo len sedem minút. Vedci sa však nevzdávajú a naďalej pracujú na vytvorení úspešného klonu.

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18026 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes