ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

VIDEO: Exoskeleton, ktorý z človeka spraví kyborga

30.3.2017 | TechMag

To, čo sme doteraz poznali len zo sci-fi filmov, sa postupne stáva realitou. Súčasťou našich každodenných životov sú smartfóny s dotykovými displejmi a mnohé iné technické vymoženosti, ktoré už onedlho doplní robotický exoskeleton HAL.

Zakladateľom firmy CYBERDYNE a zároveň otcom myšlienky dostupného exoskeletonu je Japonec Jošijuki Sankaj. „Už ako deväťročného ma uchvátila kniha Ja, robot," uviedol v jednom z rozhovorov. Fascinácia robotmi ho už nikdy neopustila.

VIDEO: Robot hrá stolný tenis, porazí aj človeka

Exoskeleton HAL je síce zložitý, funguje však na pomerne jednoduchom princípe. Mozog najprv vyšle nervový signál do svalov, ktoré sa majú pohnúť. Cez kožu tieto impulzy prechádzajú v podobe bioelektrických signálovm ktoré HAL zbiera a prostredníctvom nich vypočítava, aký pohyb a akou silou majú končatiny exoskeletonu vykonať.

Sankaj a jeho tím si už pred rokmi stanovili cieľ, ktorý sa zdalo nemožné dosiahnuť. Dokázali však, že funkčný exoskeleton je naozaj možné vyrobiť. Dali tak nádej mnohým ochrnutým ľuďom, že budú môcť znovu používať ruky a nohy.

Exoskeleton HAL dnes skúšajú niekoľkí Japonci, ktorí už neverili, že ešte niekedy budú schopní stáť alebo chodiť. Robotickú kostru si nevedia vynachváliť a vďaka nej sa opäť pohybujú. Sankaj tvrdí, že o pár rokov ho zrejme budú využívať aj bežní ľudia, ktorí v práci manipulujú s ťažkými bremenami. Vďaka HAL-u je totiž schopní človek uniesť podstatne väčšie a ťažšie predmety, než bez neho.

Video s exoskeletonom v akcii nájdete pod článkom.

Autor: Noel


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Vyznáte sa v metale?
Otestovalo sa 9872 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barBull Driver Bull Driver
  • 4,5 cl vodky
  • 9 cl Red Bullu
  • 9 cl pomarančovej šťavy
 
Hra na dnes