ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

VIDEO: Čaká nás skutočný Matrix? Vedci "dopestovali" prvé jahňatá

28.4.2017 | TechMag

Spomínate si na scénu z filmu Matrix, v ktorej sa hlavný hrdina prebral v nádrži s hadicami zapichnutými do tela? Už nejde len o záležitosť zo science-fiction, ale o realitu. Vedcom sa totiž podobným spôsobom podarilo odchovať jahňa.

Za rok za predčasne narodia stovky tisíc detí a mnohé z nich sú príliš slabé na to, aby prežili. Vedci sa preto snažili vynájsť spôsob, ako zachrániť čo najviac z nich. Problém majú najmä deti, ktoré sa na svet dostanú pred 25. týždňom tehotenstva.

9 vecí, ktoré vás ovplyvnili pred narodením

Umelé lono by im mohlo pomôcť. Stačí, aby v ňom strávili pár týždňov, a ich šance na prežitie rapídne vzrastú. Zariadenie je tak akýmsi premostením medzi telom matky a drsným vonkajším svetom.

Na testovanie prístroja využili výskumníci osem jahniat, ktoré matkám odobrali v 105. až 120. dni gravidity. Ide o čas, ktorý sa z fyziologického hľadiska rovná 23. až 24. týždňu tehotenstva u človeka. Nedonosené zvieratá potom umiestnili do umelého lona.

Študentka predávala pozitívne tehotenské testy, dôvod vás šokuje


Samotné zariadenie je v podstate sterilným vakom plným elektrolytickej tekutiny, ktorá nahrádza skutočnú plodovú vodu. Srdce jahňaťa následne pumpuje krv skrz pupočnú šnúru do výmenníkovej stanice mimo vaku, kde sa okysličuje.

U zvierat proces fungoval bezchybne. Po štyroch týždňoch mali zvieratá dostatočne vyvinuté mozgy i pľúca, začala im rásť vlna a dokázali otvoriť oči, prehĺtať a hýbať sa. V každom merateľnom aspekte sa vyvíjali rovnako, ako by boli v tele matky.

Zatiaľ sa však netreba príliš tešiť, pretože aby umelé lono fungovalo aj u detí, je potrebný ďalší, pomerne náročný vývoj. O tri až päť rokov by však mohlo byť jasné, či zariadenie funguje aj na predčasne narodených bábätkách.

Či budú niekedy lekári vychovať človeka od počatia mimo telo matky podobne, ako tomu bolo vo filme Matrix, je však otázne.

Autor: Noel
Foto: Youtube


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes