ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

VIDEO: Bizarná doprava: tento vlak prechádza priamo cez budovu

3.4.2017 | TechMag

Čchung-čching patrí medzi najľudnatejšie čínske mestá. Hustá zástavba donútila mestských inžinierov vymyslieť unikátne dopravné riešenie: vlak, ktorý prechádza cez 19-poschodovú obytnú budovu.

Väčšina mesta leží na svahoch štyroch rozľahlých kopcov, čo plánovanie infraštruktúry ešte viac komplikuje. Už v roku 2004, keď úrady schválili stavbu trate Rail Transit 2, mali inžinieri v podstate len dve možnosti: buď budovu zbúrať, alebo vyprázdniť dve podlažia a prebúrať cez ne tunel, ktorým by mohol vlak prechádzať.

FOTO: Snímky, ktoré očaria (nielen) milovníkov vlakov

Hoci sa to zdalo nepravdepodobné, zvolili práve druhú alternatívu. Aj dnes, o 13 rokov neskôr, sú presvedčení, že urobili dobre. „Nájsť na zemi miesto pre cesty či železničnú trať je niekedy nemožné," tvrdí hovorca firmy, ktorá prevádzkuje časť hromadnej prepravy v meste. „Preto musíme často rozmýšľať nad tým, či je výhodnejšie ísť do podzemia, alebo do vzduchu."

Famózny stroj či bláznovstvo: sovietsky prúdový vlak

Aby nebol samotný prechod vlaku cez budovu málo bizarný, zriadili priamo v nej nástupište. Obyvatelia budovy tak v podstate len vyjdú z bytu, prídu na ôsme podlažie a nastúpia do vlaku.

A hlučnosť? Trať je špeciálne navrhnutá tak, aby bola čo najtichšia, do budovy navyše nainštalovali dodatočnú zvukovú izoláciu, takže v bytoch vlak nie je počuť viac než napríklad umývačku riadu.. Ako prechod vlaku cez stavbu vyzerá môžete vidieť vo videu pod článkom.

Autor: Noel

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes