ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Toto je mapa celého vesmíru: budeme podľa nej cestovať?

10.1.2016 | TechMag

Ak by sa vám náhodou niekedy podarilo vydať sa na cestu naprieč vesmírom, určite by ste si so sebou chceli vziať kópiu tejto mapy. Hoci nie je príliš podrobná, nachádza sa na nej celý vesmír.

Mapu zhotovil umelec a hudobník Pablo Carlos Budassi. Pri jej kreslení spájal snímky z niekoľkých satelitov americkej vesmírnej agentúry NASA s logaritmickými mapami vesmíru od astronómov z Princetonskej univerzity.

Logaritmické mapy sú schopné zobraziť obrovské plochy, a to na pomerne malom priestore. Príčinou je fakt, že čím viac sa zvyšuje vzdialenosť od stredu mapy, tým sa zmenšuje jej mierka. Objekt v strede teda bude zobrazený v značne väčšej mierke, než ten na okraji mapy. Veľké časti vzdialeného vesmíru sú potom na logaritmickej mape znázornené na malej ploche.

V strede Budassiho mapy sa nachádza Slnečná sústava, ktorú zvonku ohraničuje pás ľadových objektov tiež známy ako Oortov mrak. Ďalší kruh znázorňuje našu galaxiu, Mliečnu dráhu, ako aj niekoľko ďalších galaxií, napríklad Andromedu.

Ešte ďalej nájdete takzvanú „kozmickú pavučinu", teda sieť prepojení, podľa ktorých sú usporiadané galaxie. Čierne fľaky, ktoré sa v pavučine nachádzajú, sú prázdne miesta vo vesmíre. „Vlákna" sú naopak stavebnými základmi celého známeho vesmíru.

Pri pohybe smerom k okraji mapy narazíte aj na ďalší kruh, ktorý pozostáva z kozmického mikrovlnného žiarenia pozadia. Ide o vôbec najstarší druh žiarenia vo vesmíre a pozostatok Veľkého tresku.

Napokon je tu kvarkovo-gluónová plazma, ktorá obkolesuje celú vesmírnu mapu. Ide o mimoriadne hustú a horúcu hmotu, ktorá prvých pár mikrosekúnd po Veľkom tresku vypĺňala rozpínajúci sa vesmír.

Myslíte si, že ľudstvo niekedy v budúcnosti podobnú, hoci oveľa podrobnejšiu mapu, využije?

Budassiho mapu vo vyššom rozlíšení nájdete tu.

Autor: Filip
Foto: Wikipedia

 

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Otestujte svoj mechúr!
Otestovalo sa 31746 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes