ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Technológie, ktoré môžu byť o 10 rokov našou každodennou súčasťou

15.8.2016 | TechMag

Nečakajte v nasledujúcich riadkoch žiadne sci-fi, pretože technológie, o ktorých bude reč, sú totiž už na svete, ale sú dostupné iba pre malú skupinu ľudí a vyžadujú si ešte doladenie určitých vlastností, aby sa mohli stať masovo rozšírené.

1. Osobná elektrická preprava
Do 10 rokov by mohla mať mestská hromadná doprava vážnu konkurenciu v podobe kolobežiek a skateboardov na elektrický pohon. Štýlový a nenáročný spôsob prepravy možno vytiahne zo zapáchajúcich autobusov aj najväčších lenivcov. Keď sa vám bude chcieť, tak si zašportujete alebo sa necháte viezť a nemusíte riešiť problémy s parkovaním. Elektrokolobežka, či elektroskateboard sa dajú schovať aj pod stôl v práci alebo v škole.

2. 3D tlačiarne
Kým dnes sú 3D tlačiarne skôr zábavkou pre milovníkov nových technológií, už čoskoro budeme môcť prísť s ňou do kontaktu takmer všetci. Zariadenie si nebudeme húfne kupovať do domácností, ale možnosť 3D tlače zaradia medzi svoje služby kopírovacie a tlačiarenské centrá. Okrem diplomovky si tak môžete dať vytlačiť aj váš 3D objekt za prístupnú cenu.

3. Doručovacie drony
Do 10 rokov by drony mohli byť novodobými poštovými holubmi. Tento spôsob doručovania už zaviedla spoločnosť DHL v Alpách, do terénu, kam majú kuriéri problém dostať sa. Avšak, dron nedoručí zásielku až k príjemcovi, ale vloží ju do automatizovanej zásielkovej stanice, kam si ju príde adresát vyzdvihnúť.

4. Upravená realita
Prvý krok v upravenej realite, ktorý zlákal milióny ľudí, bola milovaná a nenávidená hra Pokémon Go. O pár rokov nás už tento spôsob prepojenia reality s virtuálnym svetom nebude iba zabávať, ale aj uľahčovať život. Dáta sa vám budú zobrazovať uprostred obývačky, kuchyne alebo kancelárie a ovládať ich budete gestami.

5. Roboty
Už dnes sa vo viacerých domácnostiach využívajú roboty, no zatiaľ iba ako vysávače, ktoré vám povysávajú celý byt, bez toho, aby ste sa ho čo i len dotkli. V budúcnosti nám práce v domácnosti pravdepodobne uľahčia roboty napríklad na skladanie bielizne alebo, ešte lepšie, na kompletné uvarenie jedla, ktoré zvládnu od čistenia zeleniny, cez tepelnú úpravu na sporáku a servírovanie na tanier až po upratanie kuchyne.

Autor: Theo
Foto: Men'sHealth


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Otestujte svoje fitness IQ!
Otestovalo sa 18115 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Bača, aká bola svadobná noc?"
"Nuž, najprv som si prdou, aby si nemyslela, že som nesmelý. Potom som jej dau po papuli, aby hneď vedela, že nebudem pod papučou. No a potom som to robiu s ovečkou, aby si nemyslela, že budem od nej závislý..."

 
Virtuálny barPearl Harbor Pearl Harbor
  • 2 cl vodky
  • 2 cl melónového likéru
  • ananásový džús
 
Hra na dnes