ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Sme vo vesmíre sami? Na týchto planétach môže existovať život

8.1.2015 | TechMag

Vesmírny teleskop Kepler, ktorý vypustila americká NASA, našiel ďalších osem exoplanét, na ktorých by sa mohol nachádzať život. Nachádzajú sa od svojich hviezd v ideálnej vzdialenosti a navyše majú na povrchu vodu.

Dva z novoobjavených objektov, Kepler-438b a Kepler-442b, astronómovia považujú za planéty najviac podobné našej Zemi. Obiehajú okolo červených trpaslíkov, ktoré sú o niečo menšie a chladnejšie než Slnko. Zatiaľ sa presne nevie, či sa na nich nachádza život, no vedci to považujú za pravdepodobné.

Kepler-438b sa nachádza približne 70 svetelných rokov od Zeme a svoju hviezdu obehne za 35 dní. Je o 12 percent väčší než Zem a existuje veľká šanca, že ide o kamennú, a nie plynnú planétu.

Kepler-442b je od nás vzdialený až 1100 svetelných rokov a je približne o tretinu väčší než naša planéta. Šanca, že sa nachádza v obývateľnej zóne (vzdialenosť od hviezdy, v ktorej je možný vznik života), je až neuveriteľných 97 percent.

Všetky dáta, ktoré teleskop Kepler zozbiera, nás posúvajú bližšie k odpovedi na otázku, či sme vo vesmíre sami. Na základe súčasných údajov je však veľmi pravdepodobné, že tomu tak nie je.

Autor: Noel
Foto: HuffingtonPost


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa vo svete rozprávok?
Otestovalo sa 46016 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes