ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Schody smrti v Mauthausene: výstup na ne často znamenal smrť

3.2.2017 | TechMag

Asi 20 kilometrov východne od rakúskeho Linzu leží Mauthusen. Počas druhej svetovej vojny išlo o jeden z najväčších pracovných táborov v Európe, od tých ostatných sa však odlišoval minimálne jednou vecou: Schodmi smrti.

Tábor sa nachádzal neďaleko žulového lomu, v ktorom pracovali odsúdenci. Nebola náhoda, že bol zároveň aj blízko Linzu. Práve v tomto meste chcel totiž Hitler nechať postaviť pompézne budovy podľa návrhu svojho dvorného architekta Alberta Speera.

Koncentračné tábory nemali len nacisti, aj inde naháňali hrôzu

Väzni museli niekoľkokrát denne nosiť žulové bloky o váhe až 50 kilogramov hore 186 schodmi. Nebolo výnimkou, ak uprostred výstupu skolabovali a zvalili sa na ľudí za sebou. Spustili tak hrôzostrašný domino efekt, ktorý zastavila až zem. Koho nezabil pád, no zároveň nemohol pracovať, sa ošetrenia nedočkal. Stráže rýchlo ukončili jeho život.

Príslušníci SS, ktorí dohliadali na chod tábora, zvykli organizovať aj preteky. Vyčerpaní odsúdenci sa museli čo najskôr dostať na vrch Schodov smrti. Preživších esesáci zoradili na kraj útesu, ktorý nazývali „Stena parašutistov". Väzni dostali na výber: skočiť, alebo dostať guľku. Samovraždy neboli ničím výnimočným.

Dnes je výstup na Schody smrti súčasťou prehliadky Mauthausenského pamätníka. Sú upravené tak, aby znížili riziko pádu turistov, v časoch ostrej prevádzky tábora však vyzerali inak. Vo svojej knihe 186 krokov ich opísal bývalý väzeň a člen francúzskeho hnutia odporu Christian Bernadac:

„Tí, ktorí dnes navštívia lom v Mauthausene, nevidia to, čo my. Schody prerobili, sú pravidelné a vybetónované. Keď nás v tábore držali, schodisko bolo jednoducho vykopané do podložia a spevnené nerovnako vysokými kmeňmi. Extrémne ťažký nebol len výstup, ale aj zostup."

Strážnici dávali pozor aj na to, aby mali odsúdenci dostatočne veľké žulové bloky. Ak si niekto vybral príliš malý, mal smolu. Pri tempe osem až desať výstupov denne však smrť obchádzala každého väzňa.

Dnes je lom z väčšej časti zarastený stromami a inou vegetáciou. Veľkú časť tábora zasa pokrývajú domy, ktoré tu vyrástli po vojne. Múzeum však stále pripomína hrôzy, ktoré sa neďaleko Linzu odohrali.

Autor: Noel
Foto: Wikimedia/Bundesarchiv


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18026 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes