ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Ruiny Atlantídy vraj nie sú pod vodou. Ležia v Maroku

16.3.2017 | TechMag

Dlho sa predpokladalo, že ruiny mocnej a legendárnej Atlantídy ležia už viac než dvetisíc rokov pod hladinou mora. Výskumníci sa pri hľadaní mesta, ktoré do detailu opísal grécky filozof Platón, zameriavali najmä na okolie Kréty, Malty, Sicílie a ostrova Santorini. To sa ale zrejme zmení.

Počítačový expert Michael Hubner v kontraste k tradičným teóriám o potopenom meste prišiel s vlastnou hypotézou. Tvrdil, že sa mu podarilo vystopovať lokalitu, v ktorej sa ruiny nachádzajú. Tie by mali ležať na pobreží Atlantického oceánu neďaleko marockého mesta Murrákuš. Atlantída sa podľa Hubnera vôbec nepotopila, ale zasiahla ju vlna cunami, ktorá mesto v podstate úplne zlikvidovala.

Hubner svoju teóriu založil na matematických výpočtoch, vďaka ktorým sa mu podarilo určiť presné súradnice strateného mesta. Dokázal to vďaka tomu, že do detailu zozbieral všetky informácie z Platónových diel Timaios a Kritias, ktoré sa týkajú mýtického mesta.

Indícií je viacero
Medzi tieto údaje patrí napríklad to, že Atlantída ležala pri mori, mala kruhový pôdorys a nachádzala sa päťtisíc kilometrov od Atén. Tento okruh bohužiaľ zahŕňa územia nielen v Európe, ale aj v Afrike a na Blízkom východe. Pomôckou však je, že v blízkosti strateného mesta sa mali nachádzať vysoké hory (pohorie Atlas), a tiež to, že malo ležať západne od Egypta.

Atlantídy 21. storočia: Už v roku 2030 by mohli v oceánoch vzniknúť mestá

Tieto informácie zadal Hubner do počítačového programu a použil mapu, ktorá dané územie rozdelila na 400 štvorcov. Potom tieto štvorce označoval číslicami v závislosti od toho, koľko charakteristík opísaných v Platónových knihách spĺňali. Víťazom sa stala planina Souss Massa v Maroku, ktorá sa nachádza asi 130 kilometrov južne od Murrákuša.

Na miesto sa sám vydal a tvrdil, že sa výrazne podobá opisu, ktorý o okolí Atlantídy zanechal Platón. Ide o kruhové územie s priemerom asi desať kilometrov, ktoré má uprostred malú vyvýšeninu. Okolo nej sa nachádzajú vyschnuté riečiská, ktoré grécky filozof taktiež spomenul.

Pátranie nekončí
Planina Souss Massa sa tiež nachádza na území, ktoré pomerne často postihujú zemetrasenia. Práve tie by mohli spôsobiť vznik obrovských vĺn, ktoré nemajú problém zrovnať so zemou ani väčšie mesto.

V Maroku sa navyše po Atlantíde nikdy nepátralo, takže existuje možnosť, že sa tu nachádzajú indície, ktoré povedú k objaveniu strateného mesta.

Hubner bohužiaľ v roku 2013 zomrel, ešte predtým však stihol svoje poznatky odovzdať vášnivému pátračovi po Atlantíde Markovi Adamsovi, ktorý verí, že sa mu mesto konečne podarí nájsť. AK sa tak stane, ľudstvo bude mať o jednu legendu menej.

Autor: Noel
foto: DailyMail


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Poznáte sexuálne úchylky?
Otestovalo sa 24246 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Futbalista Interu radostne telefonuje svojmu otcovi:
- Otec, bol si na futbale?
- Nebol synak.
- To je škoda! Dal som dva prekrásne góly.
- Výborne, som na teba hrdý. A ako skončil zápas?
- 1:1, otec...

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí
 
Hra na dnes