ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Prví nekozmonauti odletia zo Zeme už v roku 2018. Nastane sťahovanie národov?

12.3.2017 | TechMag

Už začiatkom budúceho roka sa začnú zrejme prepisovať dejiny leteckej dopravy. Americká technologická spoločnosť orientujúca sa na vesmírne lety, pod ktorou je podpísaný Elon Musk potvrdila, že na orbitu vezme prvých bežných ľudí.

Prípravy pod záštitou NASA

Už v roku 2010 sa začal písať príbeh spolupráce NASA s komerčnou spoločnosťou Space X. Mali dať hlavy dokopy a pripraviť vesmírne plavidlo Dragon, čo sa aj podarilo a išlo o prvú vesmírnu raketu vyvinutú súkromnou spoločnosťou. Nasledovali prvé bezpilotné kontakty s vesmírnou stanicou ISS. Lenže s jedlom rastie chuť a tak si v Space X povedali, prečo voziť len zásoby, ak je možné dostať k Mesiacu aj ľudí? Dokonca sa už našli prví dvaja záujemcovia, ktorí si v budúcom roku budú môcť užiť výlet k Mesiacu na vlastnej koži.

Začína príprava
Zálohy sú zaplatené, muži namotivovaní a zatiaľ taja svoju identitu. Aj preto, že takáto zábavka nie je lacným špásom. Spoločnosť nepotvrdila, za akú cenu sa predali lístky na orbitu, ale pripustila, že cena sa príliš nemení v porovnaní s tým, koľko platí NASA za jedného kozmonauta vyneseného na vesmírnu stanicu ruskou raketou Soyuz. Spiatočná letenka sa šplhá k 80 miliónom dolárov, takže ide stále o mastný zážitok, na ktorý mnoho smrteľníkov nenasporí. Zároveň posádku bude čakať fyzický tréning porovnateľný s tým, ktorý podstupujú astronauti, pretože let do vesmíru nezvládne nikto, kto má astmu a barle.

Je to prvá lastovička
Ak všetko pôjde podľa plánu a podarí sa vesmírne plavidlo na prepravu ľudí certifikovať, už v budúcom roku by mali vesmírni cestovatelia na svoj Instagram umiestniť autentické fotky z výletu do vesmíru. To, čo sa dnes zdá ako nemožné, môže veľmi rýchlo prerásť do turistiky, či dokonca pomalého vysídlenia našej planéty. Pretože ako podotkol Stephen Hawking, sťahovanie na inú planétu je jediná šanca na prežitie a predstavuje budúcnosť ľudstva. Začne sa tak písať už zrejme v ďalšom roku.

Autor: Marcos


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Poznáte hlavné mestá štátov?
Otestovalo sa 51557 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes