ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Prvá čítačka myšlienok je na svete

8.10.2011 | TechMag

Chceli by ste niekedy nazrieť do hlavy svojej partnerke? Dávajte si pozor na to, čo si želáte, pretože by sa vám to mohlo splniť. Akademici na Univerzite v kalifornskom Berkley totiž predstavili magnetický skener, ktorý nie len prečíta, čo sa v hlave človeka odohráva, ale to aj vizualizuje na obrazovke. Ide o prvú čítačku svojho druhu, ktorá skutočne reflektuje, čo sa odohráva v mysli človeka.

Analýza myšlienok v priamom prenose
Znie to možno desivo, no nehovoríme o námete pre sci-fi snímku, ktorá by dobyla strieborné plátno. Profesor Jack Gallant považuje systém, ktorý s kolegami vyvinul za jedinečnú možnosť, ako nazrieť do mysle človeka, ktorý nie je schopný komunikovať so svetom. Jeho význam vidí najmä pri práci s pacientmi v kóme, či bezvedomí. Slúžiť však môže aj na výskum a analýzu snov. Ako zázračný skener myšlienok funguje?

Systém reaguje na krvný obeh v mozgu, pričom na jeho základe reflektuje, čo sa odohráva v konkrétnej jeho časti.  Reálnom čase obraz premieta na monitore. Vytvára tak akýsi film, ktorý sa v skutočnosti odohráva v hlave pacienta. Aj keď jeho vízia nie je celkom dokonalá, predstavuje revolučný posun v tejto oblasti a zároveň prvý systém na čítanie myšlienok, ktorý produkuje reálne relevantné výsledky. Sami sa môžete presvedčiť v priloženom videu.

Čo bude ďalej?
Systému pohyblivých obrázkov ľudských myšlienok predchádzali klasické, čiernobiele reflexie, ktoé výskumníci zachytávali predtým. Podľa nich je vysoko pravdepodobné, že v budúcnosti bude systém môcť nie len čítať a zobrazovať, čo sa odohráva v hlave pacienta, ale aj jeho úmysly a plány.

V rámci experimentu sa dobrovoľníci pozerali na niekoľko videí, filmových trailerov, ktoré potom lekári porovnávali s videozáznamom, ktorý systém vyprodukoval. Systém spracoval vstupné informácie a vytvoril tak rozmazaný, no nespochybniteľne identický obraz, aký sa odohrával na monitore s trailerom.

Radi by sme vedeli, čo sa bude odohrávať vo vašich mysliach, keď si pozriete VIDEO, v ktorom sú prezentované výsledky experimentov s čítaním myšlienok. My hovoríme WAU!

Autor: Andrew

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barBull Driver Bull Driver
  • 4,5 cl vodky
  • 9 cl Red Bullu
  • 9 cl pomarančovej šťavy
 
Hra na dnes