ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Päť dôvodov, prečo by mali ľudia dobyť Mars

12.5.2015 | TechMag

Založenie stálej kolónie na Marse nie je pre ľudstvo otázkou voľby: je to nutnosť. Aspoň to si myslia ľudia ako bývalý astronaut Buzz Aldrin, Stephen Hawking, vedci Bill Nye a Neil deGrasse Tyson či šéf automobilky Tesla Elon Musk. Prinášame vám päť dôvodov, prečo by človek mal červenú planétu dobyť.

1. Prežitie človeka ako druhu

Jediným domovom, ktorí ľudia poznajú, je Zem. História nám ale ukazuje, že prežitie na tejto malej modrej bodke uprostred obrovského vesmírneho vákua je ťažké a neisté. Vezmite si napríklad také dinosaury. Po Zemi kráčali asi 165 miliónov rokov, no jediné, čo po nich zostalo, sú fosílie. Bodku za ich existenciou totiž urobil asteroid.

VIDEO: Odštartuje rok 2015 ďalší „zlatý vek vesmíru"?

Ak by ale ľudia žili na dvoch či dokonca viacerých planétach, vyhynutiu v dôsledku nečakanej katastrofy by sa dalo pomerne ľahko vyhnúť. Práve preto založil Elon Musk spoločnosť SpaceX, ktorej cieľom je vynájsť spôsob života na Marse.

2. Objavenie života na Marse

Bill Nye sa pred niekoľkými mesiacmi vyjadril, že cieľom vesmírnych agentúr by malo byť dobytie Marsu ľuďmi. Ako hlavný dôvod uviedol, že človek je schopný objavovať nové veci desaťtisíc násobne rýchlejšie než robot. Stále nám tiež ostáva zistiť, či na červenej planéte existuje život aj v súčasnosti.

3. Zlepšenie kvality života na Zemi

„Jedine tým, že sa ľudstvo bude neustále pokúšať posúvať svoje hranice, či už na dne oceánu alebo vo vesmíru, bude schopné robiť objavy v oblasti vedy a technológií, ktoré zlepšia život na Zemi." Tieto slová uviedol v jednom zo svojich článkov pre portál BBC britský doktor Alexander Kumar. V tom čase žil v Antarktíde, aby si overil, ako sa jeho telo dokáže prispôsobovať extrémnym podmienkam.

Chcete príklad? Kým astronauti v roku 1993 opravili chybu na Hubblovom teleskope, museli sa vedci pokúsiť dostať z rozmazaných fotografií čo najväčšie množstvo informácií. Vymysleli preto počítačový algoritmus, ktorý sa po zverejnení dostal do rúk istého lekára. Ten ho využil pri analýze snímok z röntgenu a zistil, že je vďaka nemu oveľa ľahšie zachytiť rakovinu prsníka už v jej ranom štádiu. To všetko vďaka pokroku v oblasti astronómie.

4. Rast človeka ako druhu

Dobývanie Marsu u mládeže môže vyvolať túžbu stať sa súčasťou tohto veľkolepého projektu. Už v súčasnosti tak zrejme žije generácie, z ktorej v budúcnosti vyrastie množstvo matematikov, fyzikov, astronómov, chemikov či biológov. Astronauti, ktorí by raz mohli pristáť na červenej planéte, už teraz chodia na základnú školu. Otázkou je, či im vesmírne agentúry túto možnosť doprajú.

5. Demonštrácia úspechu a pokroku

Je jedno, ktorému štátu či skupine štátov sa to podarí. Isté je, že ak sa napríklad Rusom či Američanom podarí dostať na Mars ľudskú posádku, bude to znamenať zisk ohromnej prestíže u ostatných národov. Práve to by malo krajiny motivovať, aby do dobytia Marsu investovali nemalé prostriedky.

Autor: Noel
 

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18026 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes