ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Osídlime novú planétu? Vedci chcú vo vesmíre pestovať rastliny

2.12.2014 | TechMag

V súčasnosti sú astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) úplne odkázaní na zásobách potravín dovezených zo Zeme. Každý deň spotrebuje posádka asi 30 kilogramov vody, jedla a vzduchu. Za mesiac sa toto číslo vyšplhá na takmer jednu tonu nákladu, ktorého cesta z našej planéty do vesmíru stojí nemalé peniaze. To sa ale môže zmeniť.

Ak by bolo možné na palube ISS pestovať rastliny, astronauti by mali postarané o čerstvé jedlo a hmotnosť nákladu, ktorý je im potrebné dopraviť, by sa rapídne zmenšila. Nórski vedci preto nedávno spustili nový výskum, ktorý by mal trvať desať rokov, a ktorý sa zameriava na spôsob pestovania rastlín vo vesmíre.

Úspech výskumu by mohol mať obrovský dopad nielen na pobyt astronautov na ISS, ale aj na prípadnú cestu na Mars či iné planéty. Taktiež by mohol položiť základy pre prípadné vybudovanie stálej základne na Mesiaci či červenej planéte.

Projekt vedie profesorka Ann-iren Kittang Jostová z Nórskej univerzity vedy a technológii v Trondeheime. Stavia na predchádzajúcich výskumoch, ktoré sa týkali rastu arábkovky thalovej v prostredí so zmenšenou gravitáciou.

Jej tím plánuje zmodernizovať modul, v ktorom sa na ISS arábkovka pestovala, a to tak, aby v ňom dokázali rásť užitočné rastliny, ktorých plody je možné konzumovať. Ako prvé plánujú pestovať šalát, paradajky a sóju. Keďže podmienky na ISS a Zemi sa drasticky líšia, vedci potrebujú zistiť, za akých okolností budú rastliny rásť.

Profesorka Jostová hovorí, že najväčšou výzvou je zistenie správneho množstva vody, ktoré rastliny potrebujú, a taktiež presný pomer živín, ktoré rastliny potrebujú. Problémom je tiež cirkulácia vzduchu, ktorá je potrebná, aby rastliny „nedýchali" stále rovnaký vzduch.

Konečným cieľom projektu je vytvorenie malého ekosystému, v ktorom by astronauti jedli vlastnú potravu a živočíšny odpad by sa ďalej využil ako hnojivo pre rastliny, ktoré by zasa produkovali prostredníctvom fotosyntézy kyslík. Vedci predpokladajú, že sa pestovania jedlých rastlín vo vesmíre dočkáme v priebehu prvej polovice tohto storočia.

Autor: Noel

Foto: IFLScience


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Ste hypochonder?
Otestovalo sa 13694 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes