ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Odtajnené fotografie NASA: Tieto zábery ste ešte nevideli!

27.9.2014 | TechMag

Krásu vesmírnu nám prinášajú sondy, teleskopy či vesmírne stanice. Snívame o medzihviezdnych cestách, no tie sú zatiaľ nedostupné. Tak, ako boli nedostupné tieto obrázky. Zábery zo začiatkov NASA patria medzi klenoty archívov, ktoré len tak neuvidíte. Prečo sa "schovávali" a nie sú také populárne?

Fotografie z rokov 1961 až 1980 sme pravdepodobne ani nevideli. Ide o zábery, ktoré nezachytila vlna popularity, ba čo viac - nedostali sa ani na svetlo sveta. Prečo? Vysvetlenie je jednoduché - nie sú to, čo by ľudia očakávali.

Vesmírny program stál nemalé množstvo financií a tí, ktorí ich platili z daní, očakávali skutočné zázraky. Preto svet obleteli fotografie, nad ktorými sa možno rozplývať či lepiť si ich na tričká. No tieto fotografie ukazujú čosi iné. Bežnú vesmírnu realitu, menej zaujímavé zábery určené pre vedecké účely či jednoducho suchú dokumentaristiku.

NASA tieto fotky začala vystavovať v rámci výstavy Encountering the Astronomical Sublime:Vintage NASA Photographs 1961 - 1980. Pozrite si tiež, ako to vyzerá bežne vo vesmíre a prečo niektoré fotky takmer nikto nikdy nevidel.

Autor: Kurt

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes