ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Najväčšie umelé Slnko: usmažilo by vás za okamih

19.4.2017 | TechMag

Nemeckí vedci len nedávno predstavili najväčšie umelé Slnko na svete. Zariadenia pozostáva zo 149 xenónových výbojok schopných vyrobiť solárne žiarenie desaťtisíckrát silnejšie než to, ktoré sa dostáva od Slnka na Zem. V skratke: roztopiť či upiecť zvládne v podstate čokoľvek.

Zariadenie s názvom Synlight našťastie nechcú použiť ako zbraň. Práve naopak: dúfajú, že im umožní objaviť nový efektívny spôsob výroby ekologických palív, akým je napríklad vodík.

Fotky, ktoré dokazujú, že Zem je na tom biedne

Inžinieri veria, že veľká plocha nastaviteľných slnečných zrkadiel sústrediť slnečné svetlo do malého, veľmi horúceho miesta. Tak by mala vzniknúť chemická reakcia, pri ktorej sa z vodnej pary oddelí kyslík. Zatiaľ si však nie sú istí, či niečo podobné bude fungovať, no a práve Synlight im to má objasniť.

Absolútne znečistenie: vodu v jazere nahradila horľavá pena

Xenónové výbojky pripomínajú včelí úľ. Všetkých 149 kusov mieri na štvorcovú plochu s dĺžkou strany 20 centimetrov. Keď ich zapnú, teplota tu rýchlo stúpne na tritisíc stupňov Celzia.

Svojimi činmi ničíte životy zvierat, napríklad takto

Synlight využíva rovnaké výbojky, aké v niektorých kinách simulujú prírodné slnečné svetlo. Ale zatiaľ čo v naozaj veľkej kinosále by stačila jedna výbojka, „umelé Slnko" ich má podstatne viac.

Vodík je najrozšírenejším prvkom vo vesmíre, v čistom stave je však na Zemi veľmi vzácny. Práve preto Nemci dúfajú, že zistia, ako ho efektívne vyrábať za pomoci Slnka. Synlight totiž nie je zrovna nízkonákladový. Za štyri hodiny spotrebuje toľko energie, ako štvorčlenná domácnosť za rok.

Medzi spôsoby výroby vodíka, ktoré sa zatiaľ neosvedčili, patrí napríklad umelá fotosyntéza, elektrolýza morskej vody či využívanie reakcií v biomase. Na rade je teda umelé Slnko, z ktorého však máme mierne obavy. Zneužiť ho totiž bude zrejme rovnako jednoduché ako v prípade jadrovej energie.

Autor: Noel
Foto: DLR


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes