ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Najväčšia plachetnica sveta: v čom si bude voziť pozadie ruský miliardár?

10.5.2017 | TechMag

Ak si môžete dovoliť vlastnú jachtu, ste boháč. Ak si môžete dovoliť najväčšiu jachtu sveta, voláte sa Andrej Melničenko, ste z Ruska a onedlho si budete na jej palube užívať neskutočný luxus.

Foto: Wikimedia/Karle Horn

Loď má veľmi jednoduchý názov: A. Stála vyše 420 miliónov eur, má osem poschodí a pod čiarou ponoru aj presklenú miestnosť na pozorovanie života pod morskou hladinou.

Pýchou futuristickej jachty sú však tri sťažne, ktoré vytŕčajú 91 metrov nad hornú palubu. Vďaka nej je plavidlo vyššie než londýnsky Big Ben. Loď však nie je odkázaná len na silu vetra. Práve naopak, plachty sú sekundárnou pohonnou jednotkou. Pohyb zabezpečuje hybridný naftovo-elektrický motor.

Jachta, ktorá má vlastnú pláž

Zrejme by ste si povedali, že taký gigant, akým A zaiste je, poskytne priestor stovkám ľudí. Opak je však pravdou: navrhnutá je tak, aby poskytla čo najvyšší stupeň pohodlia, avšak len 20 cestujúcim, o ktorých sa stará 54-členná posádka.

Jachta budúcnosti: Tetrahedron bude lietať nad vodou


Jachtu navrhol francúzsky dizajnér Philippe Stack v súčinnosti so samotným Melničenkom a postavili ju v nemeckých lodeniciach v Nobiskurgu. Mimochodom, majetok ruského oligarchu sa odhaduje na 12 miliárd eur a meno pre jachtu vyberal tak, aby sa v lodných registroch vždy vyskytovala na prvom mieste. Nuž, každý boháč je tak trochu márnomyseľný.

A má dĺžku 144 metrov a je schopná dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 21 uzlov, teda 39 kilometrov za hodinu. Podľa konštruktérov je majstrovským dielom, ktoré posunulo hranice inžinierstva, a my sme naozaj zvedaví, kedy ju nejaká jachta vo veľkosti prekoná.

Autor: Noel

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Čo všetko vieš o Slovensku?
Otestovalo sa 9121 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes