ATLAS.SK: Piatok, 18.8.2017
meniny má Elena, Helena
   

Nacisti, ktorí zachránili desiatky tisíc ľudí

13.5.2017 | TechMag

Nacistov vnímame ako beštie v ľudskej koži, ktoré sa neštítili tých najohavnejších zločinov. Predsa len však existuje jeden moment, keď sa zachovali hrdinsky. Stalo sa tak ešte pred vypuknutím druhej svetovej vojny v roku 1937.

Foto: Public Domain

Hitlerova strana NSDAP vyslala v 30-tych rokoch minulého storočia do Číny obchodníkov, diplomatov a dokonca aj vojenských hodnostárov, ktorých úlohou bol výcvik čínskych vojakov. Na oplátku zasa pozývali Číňanov do Berlína a ponúkali im možnosť pripojiť sa k nemeckej armáde.

Všetko sa zmenilo v roku 1937. Japonsko napadlo Čínu, jeho vojaci sa prehnali cez Šanghaj a smerovali k Nankingu, ktorý sa mal stať dejiskom jedného z najväčších masakrov v dejinách ľudstva. Japonskú armádu na každom kroku sprevádzali zverstvá, brutálne pokusy na ľuďoch, znásilnenia a vyvražďovanie civilného obyvateľstva.

Tajná nacistická droga: z ľudí mala spraviť stroje na zabíjanie

Vysokopostavení členovia NSDAP dali z Berlína svojim krajanom v Ázii jasný pokyn: opustiť Čínu a vrátiť sa domov. Nechceli, aby sa nedávno ukuté spojenectvo Nemecka s Japonskom rozpadlo. Niektorí Nemci však rozkaz neuposlúchli.

Alexander von Falkenhausen
(Foto: Wikimedia/Bundesarchiv)
Generál Alexander von Falkenhausen a niekoľko jeho podriadených ostalo v Číne a aj po japonskej invázii pomáhali armáde obrancov. Falkenhausen slúžil ako vojenský poradca čínskeho vodcu Čankajšeka, zatiaľ čo nemeckí dôstojníci pomáhali priamo vojakom.

Židovskí kolaboranti: počas vojny stáli po boku nacistov

Pýchou čínskej armády bola 88. divízia, elitná skupina mužov cvičených práve Nemcami. K dispozícii mali dokonca aj nemeckú výzbroj a zviedli niektoré z najťažších bojov v Číne.

NSDAP napokon donútila Falkenhausena vrátiť sa do Nemecka. Dosiahla to jednoducho: pohrozila mu, že uväznia jeho príbuzných. Generál odišiel, no nestalo sa tak skôr, kým s Čankajšekom nenaplánoval vojenské operácie na najbližších pár mesiacov.

John Rabe
(Foto: Wikimedia/DrSivle)
Keď Falkenhausen odišiel, ostal Číňanom pomáhať ešte jeden významný Nemec. John Rabe bol obchodník a tiež člen NSDAP. Bol pritom, keď masaker v Nankingu začal. Japonskí vojaci začali s vraždením tisícov civilistov. Zneucťovali telá mŕtvych, znásilnili najmenej 20-tisíc žien a dokonca usporadúvali súťaže v tom, kto dokáže zabiť najviac ľudí.

S pomocou ďalších cudzincov zriadil v Nankingu bezpečnú zónu, oblasť, do ktorej Japonci nemohli vstúpiť, a kam sa logicky chcelo dostať čo najviac Číňanov. Odhaduje sa, že za život mu vďačí asi 200-tisíc ľudí. Zdokumentované sú dokonca prípady, keď Rabe odtŕhal útočníkov od žien a jedinou obranou mu bol práve preukaz člena NSDAP, ktorí japonských vojakov spoľahlivo odháňal.

Po niekoľkých týždňoch sa vrátil do Nemecka. Brutálny masaker v Nankingu sa mu podarilo zdokumentovať a presviedčal Hitlera, aby radšej uzavrel spojenectvo s Čínou než s Japonskom. Nacistický vodca však vnímal krutosť ako znak sily. Onedlho rozpútal najväčší konflikt v dejinách ľudstva a nacistická vlajka, ktorá bola do tej doby symbolom záchrany pre desiatky tisíc Číňanov, sa stala znakom zla.

Autor: Noel

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka stojí na letisku a pýta sa letušky: "Prosím vás,dnes v rádiu som počula že letia ružové kabelky.O koľkej???"

 
Virtuálny barLetný Vánok Letný Vánok
  • 2 cl mätového čaju
  • 1 cl vodky
  • 1 cl cukrového sirupu
  • šťava z 1/2 citróna
  • minerálna voda
  • koliesko citróna
  • citrónová šťava a cukor na krustu
 
Hra na dnes