ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Kto odštartoval éru spoznávania vesmíru? Nacisti!

28.9.2014 | TechMag

Len nedávno si svet pripomenul prvý dopad rakety V2 na Londýn. Málokto ale vie, že nacistickí inžinieri vlastne položili základy modernej kozmonautiky. Let a explóziu rakety vtedy takto opísali očití svedkovia tohto incidentu.

Dátum, ktorý vošiel do dejín
V to slnečné jesenné ráno roku 1944 stál otec muža menom Richard Hollinghan na železničnej stanici v meste Cromer a čakal na vlak. Viditeľnosť bola výborná a Hollinghan sa rozhliadal cez celé Severné more až do Nemcami okupovaného Holandska.

Zrazu na horizonte zazrel tri pásy, ktoré sa rýchlo zväčšovali a nakoniec zmizli vysoko v stratosfére. Išlo o rakety V2, ktoré Nemci vypustili z pásových vozidiel. Každá z nich bola 14 metrov dlhá a niesla 900-kilogramovú nálož. Všetky tri dopadli na Londýn, zabili troch ľudí a zranili ďalších 22. Poháňala ich zmes alkoholu a vody a motory ich dokázali vyniesť až na hranicu vesmíru.

Rakety V2 boli jedným z posledných pokusov Nemcov o zvrátenie vývoja vojny vo svoj prospech. Dnes už našťastie môžeme povedať, že bol celkom neúčinný.

Desaťmetrový kráter
Pán Hollinghan mal však v ten deň na rakety dvojnásobné „šťastie". Nielen že videl ich prvý ostrý štart, ale na londýnskej stanici Queen´s Park zažil aj ich dopad. Jedna z nich vyrobila kráter o priemere desať metrov a najhoršie podľa obyvateľov britského hlavného mesta bolo to, že boli úplne tiché. Pred leteckým bombardovaním aspoň počuli zvuk motorov, na prichádzajúcu smrť v podobe rakiet V2 ich však neupozornilo nič.

Na Veľkú Britániu dopadlo asi 1 300 týchto rakiet, no s postupom spojeneckých vojsk ich Nemci zameriavali skôr na ciele v Belgicku a Francúzsku. Zaujímavé je aj to, že zatiaľ čo v Londýne a jeho okolí zomrelo následkom výbuchov rakiet asi tritisíc ľudí, pri ich konštrukcii zomrelo v Nemecku až 20-tisíc ľudí. Väčšina z nich bola predtým uväznená v koncentračných táboroch, odkiaľ ich inžinieri vytiahli len vďaka technickému vzdelaniu.

Zakladateľ kozmonautiky
Napriek všetkému je však konštruktér rakiet Wernher von Braun považovaný za človeka, ktorý položil základy modernej kozmonautiky. Dokonca aj Spojenci si uvedomovali, že rakety sú zbraňou, ktorou oni sami nedisponujú. Dá sa povedať, že „védvojka" bola obrovským skokom vpred.

Jej najväčším prínosom bol automatický navádzací systém, ktorý pracoval nezávisle od pozemného personálu. Keď sa s naprogramovaným cieľom dostala do vzduchu, dokázala si vďaka gyroskopom a klapkám udržiavať priamy smer a zastaviť ju mohla len nečakaná technická chyba.

Niet divu, že po skončení vojny sa Američania, Briti i Sovieti išli potrhať, aby získali plány na výrobu týchto zbraní. Von Braun necítil žiadnu potrebu vzdať sa Stalinovi a rozhodol sa kapitulovať do rúk Američanov. Sovieti medzitým naopak zabrali továreň na testovanie rakiet a tiež testovacie plochy.

Potomkovia "védvojok"
Američania ale vedeli, že na úspešnú konštrukciu medzikontinentálnych rakiet nepotrebujú továreň, ale človeka, ktorý za konštrukciou tejto modernej zbrane stál. A von Braun sa im ochotne podriadil, pretože tak mohol ísť za svojím snom, ktorým bolo dostať človeka do vesmíru. Podieľal sa teda na projekte rakiet Redstone, ktoré boli nástupníkom „védvojok". Dokonca aj prvý americký astronaut Alan Shepard sa do vesmíru dostal na rakete, ktorá bola jednou z verzii pôvodných rakiet Redstone.

Linku medzi nacistami a jedným z prvých letov do vesmíru by sme teda mali. Američania v tom čase dokonca priznali, že aj prvý let na Mesiac bol sčasti založený na myšlienkach von Brauna. Poznamenali však, že došlo k mnohým vážnym zmenám na konštrukcii rakiet.

Dostal by sa teda človek na Mesiac aj bez Hitlerovej iniciatívy? Je to vysoko pravdepodobné, avšak nie tak skoro. Dokonca aj dnes takmer všetky raketové systémy pracujú na 70-ročnom princípe a ich základná konštrukcia sa mení len minimálne.

Dá sa teda povedať, že pán Hollinghan bol v septembri 1944 svedkom začiatku kozmického veku.

Autor: Noel

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa v gangsterkách?
Otestovalo sa 9899 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes