ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Fyzik Stephen Hawking predpovedá koniec sveta, tu sú dôvody

27.2.2017 | TechMag

Žiadny jasnovidec, jehovistický predstaviteľ, ani pomätený šaman. O konci sveta dnes otvorene a jasne hovorí svetovo uznávaný fyzik Stephen Hawking. A rozhodne nie v niekde v konšpiračnom magazíne, ale na pôde Oxfordu. Hovorí, že máme pred sebou maximálne tisíc rokov života.

Dlho aj nie

V porovnaní s tým, ako dlho sa naša planéta vyvíjala a s poznaní, že človek je tu podľa odhadov vedcov asi tri milióny rokov, je tisíc rokov tak krátky čas, že v porovnaní s históriou človeka už prakticky dnes možno hovoriť o zániku.

Ľudstvo prežilo apokalypsu už neraz. Pozrite sa, kedy nám hrozilo vyhynutie

Zabijeme sa sami?
Slnko má pred sebou dosť dlhú budúcnosť a aj Zem bez človeka by ju mohla mať. Stephen totiž nie je len teoretický fyzik, ale jeho odhady a perspektívy o svete zahŕňajú aj ľudskú činnosť a preto sa mu tak efektívne darí predpovedať veci. Hovorí, že jadrové kolízia nie je nikdy bližšie ako je teraz a je viac ako možné, že práve ona spraví bodku za svetom. Rozsahu sa nebude dať uniknúť, alternatívou je opustenie planéty.

Umelá inteligencia
Očakávania od umelej inteligencie sú veľké, ale málokto pozerá na zadné vrátka. Ako hovorí fyzik, ak sa nám podarí skutočne stvoriť plnohodnotnú umelú inteligenciu, tak sme prakticky ako ľudia skončili. Pre počítače bude absolútne neprijateľné živiť tak nedokonalého človeka a navyše my už dnes nedokážeme kapacitne a rýchlostne konkurovať počítačom. Ak získajú vedomie, bude to koniec ľudí a pritom k tomuto bodu smerujeme.

Zmutovaný vírus
Rovnako pravdepodobný koniec. Na mnohé bežné choroby už dnes nezaberajú antibiotiká a stačí viac diagnóz, ktoré zmutujú a človek ani voči drobným vírusom nebude mať najmenšiu šancu.

Dopad asteroidu
Stephen Hawking nevylučuje ani tento scenár, no omnoho viac pravdepodobné sa mu zdajú predpoklady, že ľudstvo sa odpáli samo.

Existuje nádej?
Nie! Na našej planéte už rozhodne nemáme šancu, aby tu bolo viac ako desať generácií. Hawking preto vidí jedinú nádej v okupácii ďalších vesmírnych objektov a presídlení sa na inú planétu. Znie to trochu ako zo zlého sna, ale pre zachovanie ľudstva bude tento krok nevyhnutý. Zdá sa totiž, že našu Zem sa nám podarilo dokonale vyplieniť a sme vo finále.

Autor: Marcos

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Čo všetko vieš o Slovensku?
Otestovalo sa 9121 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes