ATLAS.SK: Piatok, 18.8.2017
meniny má Elena, Helena
   

FOTO: Zvieratá vo vesmíre, ktoré často obetovali životy

10.4.2017 | TechMag

Predtým, než sa sovietsky kozmonaut Jurij Gagarin prvýkrát ocitol vo vesmíre, sem ľudia vyslali zvieratá. Prví astronauti vôbec netušili, že opúšťajú zemskú atmosféru. Boli to psy a opice, z ktorých mnohé sa už návratu na Zem nedožili.

Zvieratá boli súčasťou vesmírnych pretekov už od začiatku. V roku 1947 dali USA do nemeckej rakety V-2 vínne mušky a následne ju vystrelili do výšky 100 kilometrov. Nasledovali zložitejšie formy života, ktoré nedobrovoľne podstupovali obrovské riziko.

Najslávnejším zvieraťom a zároveň jedným z prvých, ktoré sa ocitli vo vesmíre, bola Lajka. V roku 1957 išlo o prvého živého tvora, ktorý sa dostal na obežnú dráhu okolo Zeme. Jej cesta však mala tragický koniec. Sovietski vedci v rámci súboja síce predbehli Američanov, ktorí tiež chceli dostať psa do vesmíru, zároveň však nevynašli spôsob, ako dostať Lajku v bezpečí na Zem. Sučka sa tak udusila krátko potom, ako sa dostala na orbitu.

Astronauti sa po roku vrátili z "Marsu". Aké majú skúsenosti?

O dva roky neskôr vyslali Sovieti do vesmíru Belku a Strelku, prvé zvieratá, ktoré sa úspešne vrátili na Zem. Gagarin by sa zasa nezapísal do dejín, ak by jeho cestu najprv neabsolvovala Zvezdočka. Misiu prvého amerického astronauta Alana Sheparda zasa musel bezpečne podniknúť šimpanz Ham.

Čo by sas stalo, ak by sme vypli gravitaciu?

Mnohé zvieratá v rámci skúmania vesmíru obetovali svoje životy, hoci ani nevedeli, čo robia. Ich fotografie nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: ATII


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Poznáte sexuálne úchylky?
Otestovalo sa 24280 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka stojí na letisku a pýta sa letušky: "Prosím vás,dnes v rádiu som počula že letia ružové kabelky.O koľkej???"

 
Virtuálny barLetný Vánok Letný Vánok
  • 2 cl mätového čaju
  • 1 cl vodky
  • 1 cl cukrového sirupu
  • šťava z 1/2 citróna
  • minerálna voda
  • koliesko citróna
  • citrónová šťava a cukor na krustu
 
Hra na dnes