ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

FOTO: Ekologické obrazy: umelcovi stačí Slnko a drevo

15.5.2017 | TechMag

Heliografia je jednou z najstarších fotografických techník a vznikla už v roku 1822. Michael Papadakis z amerického Colorada však dal tejto metóde celkom iný význam. Pomocou slnečných lúčov totiž vypaľuje obrazy priamo do dreva.

Ešte pred piatimi rokmi sa venoval klasickej maľbe a používal plátno a štetce. Potom sa však Michael vydal starodávnou Hodvábnou cestou z Ázie do Európy a uvedomil si, akú silu má obyčajné zväčšovacie sklo.

Čo by sa stalo, ak by Slnko zmizlo?

„Spomínam si, že to bolo v Číne. Kamarát nechal na stole položenú lupu a ja som sledoval, ako na ňu dopadajú slnečné lúče a z dreva sa postupne začína dymiť. Ihneď mi napadlo, že by som takto mohol vytvárať obrazy," vraví Michael.

Najväčšie umelé Slnko: usmažilo by vás za okamih

Štetce po návrate domov odložil do pivnice a začal experimentovať so slnečnými lúčmi. Našťastie býva v meste, kde sa do roka vyskytuje v priemere 300 jasných dní, a tak ho v tvorení umeleckých diel oblaky príliš neobmedzujú.

Vypáliť vie do dreva v podstate všetko od krajiniek a portrétov až po firemné logá. „Niektoré obrazy mám hotové za hodinu, ale sú aj kúsky, pri ktorých som strávil 30 hodín. Keď robíte niečo, čo milujete, čas vám uteká až príliš rýchlo," tvrdí.

Výber jeho najlepších diel nájdete v našej galérii a samotný proces vypaľovania si môžete pozrieť vo videu pod článkom.

Autor: Noel
Foto: Instagram/sunscribes


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes