ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Dom z polystyrénu odolá prírodným katastrofám, mohli by ste si ho dovoliť?

17.6.2017 | TechMag

Japonsko je krajinou, ktorú pomerne často postihujú zemetrasenia. Ochrániť budovy pred týmto druhom prírodnej katastrofy je náročné z technologického i finančného hľadiska, zdá sa však, že je tu konečne jednoduché riešenie: domy zo styrofoamu.

Styrofoam je typ polystyrénu, s ktorým sa môžete stretnúť napríklad v reštauráciách, keď si chcete zobrať jedlo so sebou. Firma Japan Dome House však výborné izolačné vlastnosti tohto materiálu spolu s pomerne nízkou cenou už 15 rokov využíva pri stavbe domov. Tie sú voči otrasom pôdy mimoriadne odolné.

Popularita domov zo styrofoamu začala prudko rásť v apríli 2016. Japonskú prefektúru Kumamoto vtedy zasiahlo zemetrasenie o sile 7,0 magnitúda. Vyžiadalo si 49 obetí, ďalších tritisíc ľudí utrpelo zranenia a vyše 44-tisíc osôb bolo potrebné evakuovať potom, ako sa ich domy zrútili alebo zhoreli.

Najsmrtiacejšie prírodné katastrofy


Niektorí z evakuovaných ešte stále žijú v dočasných domovoch. Mnohé budovy v prefektúre Kumamoto i susednej Oite sú neobývateľné, jedno miesto však pri zemetrasení neutrpelo žiadne vážnejšie škody. Bol to práve komplex 480 domov, ktoré postavila Japan Dome House.

Prírodné katastrofy, ktoré nás čakajú v budúcnosti

Firma presviedčala o výhodách svojich domov celé roky, až smrtiaca katastrofa však ľuďom konečne ukázala, že zo strany spoločnosti nešlo len o marketingový ťah.

Treba však povedať, že Japan Dome House nepoužíva bežný styrofoam. Vo vlastných laboratóriách ho vylepšila tak, že je podstatne pevnejší než ten, do ktorého vám balia jedlo.

Trojčlenný tím zamestnancov firmy postaví dom za týždeň. Má plochu 36 metrov štvorcových a zaplatíte zaň okolo 70-tisíc eur. Myslíte, že by sa takéto domy ujali aj na Slovensku? Dajte nám vedieť v komentároch.

Autor: Noel
Foto: Japan Dome House


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Čo všetko vieš o Slovensku?
Otestovalo sa 9117 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes