ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Desať mýtov o vesmíre, ktorým musíte prestať veriť

9.1.2015 | TechMag

Filmy z Hollywoodu naučili ľudstvo o vesmíre množstvo nezmyslov. Ak nechcete patriť medzi tých, ktorí veria hlúpostiam scenáristov, prečítajte si nasledujúci článok. Vďaka nemu zistíte, že množstvo faktov, ktoré ste doteraz považovali za pravdivé, sú v podstate klamstvami.

Zdroj: SITA/AP
Vo vesmíre človek nevybuchne
Z filmov vieme, že v momente, ako sa človek dostane do kontaktu s vesmírom a nemá na sebe skafander, exploduje. Je to ale hlúposť. Áno, ak by ste sa dostali do vesmíru len v tom, čo máte teraz oblečené na sebe, zabilo by vás to, avšak nie hneď a už vôbec by ste nevybuchli. Človek by mohol vo vesmíre bez skafandra existovať asi 30 sekúnd bez toho, aby mu to spôsobilo zdravotné ťažkosti. Potom by sa začal pomaly dusiť kvôli absencii kyslíka. Jediný film, v ktorom scenáristi neklamali, bola Kubrickova snímka 2001: Vesmírna odysea.

Venuša a Zem nie sú rovnaké
Venušu filmári a laická verejnosť často označujú za sesterskú planétu Zeme, pravdepodobne preto, že sa tej našej veľmi podobá veľkosťou. Panujú však na nej smrtiace podmienky, ktoré sme kvôli jej hustej atmosfére odhalili až po pristátí prvej družice na jej povrchu. Teplota na Venuši môže dosahovať až 500 stupňov Celzia a atmosférický tlak je až deväťkrát vyšší než na Zemi.

Slnko nie je ohnivá guľa
Slnko v skutočnosti nehorí, ale žiari. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že ide o zanedbateľný rozdiel, nie je tomu tak. Teplo, ktoré Slnko vydáva, je výsledkom nukleárnej reakcie. Horenie je ale reakciou chemickou, takže naša najbližšia hviezda jednoznačne nehorí. A keď už sme pri tom...

...Slnko nie je žlté
Ak komukoľvek poviete aby nakreslil Slnko, ihneď vezme do ruky žltú ceruzku. Faktom ale je, že Slnko sa nám javí ako žlté len vďaka zemskej atmosfére. Dokonca aj niektoré fotografie z vesmírnych agentúr, ktoré zhotovili sondy a satelity, sú počítačové upravené tak, aby na nich Slnko malo žltú farbu a dalo sa dobre rozlíšiť. V skutočnosti je ale táto hviezda biela. Ak niekedy stretnete astronauta, potvrdí vám to.

Zem nie je k Slnku v lete bližšie
Znie to logicky: najteplejšie je na planéte vtedy, keď je najbližšie k Slnku. Ide ale o chybnú interpretáciu toho, čo vlastne zmenu ročných období spôsobuje. Nie je to totiž vzdialenosť od Slnka, ale fakt, že zemská os nie je kolmá na rovinu obežnej dráhy. Os a rovina zvierajú uhol 66,5 stupňa a leto je na jednej z pologulí vtedy, keď os mieri k Slnku. Pravdou však je, že Zem niekedy je bližšie a inokedy zase ďalej od Slnka.

Temná strana Mesiaca neexistuje
Tvrdenie, že jedna strana Mesiaca je neustále ponorená v temnote, je chybné. Mesiac a Zem majú totiž synchrónnu rotáciu, čo znamená, že môžeme vidieť len jednu jeho stranu. Väčšinu tej odvrátenej sme spoznali až vďaka rôznym sondám, no napriek tomu sa jej dostáva rovnakého množstva slnečného žiarenia, ako tej, ktorú  vidíme.

Vo vesmíre je ticho
Zvuky vo filmoch, ktorých dej sa odohráva vo vesmíre, sú len málokedy správne. Dôvodom je asi fakt, že keď už filmári minú na explóziu obrovské peniaze, chcú, aby si publikum užilo aj zvukovú kulisu. Avšak platí, že vesmír = žiadna atmosféra = žiadne zvuky. Zvukové vlny sa totiž vo vesmíre nemajú ako šíriť, preto prakticky neexistujú. Neznamená to však, že zvuky existujú len na Zemi. Na akejkoľvek planéte s atmosférou by ste boli schopní niečo počuť, avšak odlišne než na Zemi. Napríklad na Marse by boli zvuky vo vyššej tónine.

Cez pásmo asteroidov by ste bez problémov preleteli
V jednej zo scén z trilógie Star Wars dokáže Han Solo preletieť cez pásmo asteroidov len vďaka svojmu pilotnému umeniu a s takmer nulovou šancou na prežitie. Pravdou však je, že by ste to bez problémov zvládli aj vy, pretože George Lucas v tomto prípade „mierne" upravil veľkosti asteroidov a vzdialenosti medzi nimi. Vesmír je totiž veľký. Obrovský. Aj keby boli v pásme asteroidov miliardy telies, museli by ste byť jedným zo siedmich najväčších smoliarov na Zemi, aby ste nejaký z nich zasiahli. Šanca je totiž jedna k miliarde. Za pásmo asteroidov, ktoré sa nachádza medzi Marsom a Jupiterom, sme vyslali už 11 sond, a ani jedna sa so žiadnym objektom nezrazila.

Veľký čínsky múr sa z vesmíru nedá vidieť
Toto tvrdenie, ktoré nás už od malička učili v škole, je jedna veľká lož. Múr je síce dlhý, ale pomerne úzky a ťažko viditeľný už z výšky niekoľko sto kilometrov. Je to podobné, ako keby ste sa z výšky trojposchodovej budovy snažili zazrieť vlas ležiaci na chodníku.

Do NASA nejde štvrtina rozpočtu USA
USA a Rusko bezpochyby urobili pre výskum vesmíru oveľa viac než akékoľvek iné štáty. Nanešťastie, americká NASA začína u verejnosti strácať podporu, a to napriek svojim zásluhám. Ľudia totiž tvrdia, že míňa priveľa peňazí, a niektorí si dokonca myslia, že ide až o štvrtinu federálneho rozpočtu. Pravdou však je, že ak by NASA skutočne mala takýto obrovský rozpočet, pravdepodobne by už Američania dávno pristáli s ľudskou posádkou na Marse a na dovolenky by chodili na Mesiac. Pravdou je, že v roku 2015 dostane NASA len 0,5 percenta rozpočtu USA. Aj počas vrcholiacich vesmírnych pretekov v 60-tych rokoch minulého storočia dostávala iba 4,4 percenta z celkového rozpočtu USA.

Autor: Noel

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes