ATLAS.SK: Piatok, 18.8.2017
meniny má Elena, Helena
   

Čo sa v skutočnosti stane, ak si nevypnete mobil v lietadle?

23.1.2017 | TechMag

Posádka každého lietadla ako prvé rozdá pokyny na vypnutie mobilov na palube. Lenže tento príkaz rozhodne nerešpektujú všetci. Vždy sa nájde niekto, komu aj napriek výzvam zazvoní mobil na prednáške, v knižnici, či v strede polnočnej omše. A tak je to aj v lietadle. Akurát s menším rozdielom...

Pozor na rádiové vlny

Zákaz používania mobilov v lietadle sa zdôvodňuje rušením rádiových vĺn. Lenže nielen mobily, ale každá elektronika vyžaruje isté rádiové vlny a aj preto sa dodáva, že pri štarte a pristávaní je potrebné vypnúť aj tablety a MP3 prehrávače.

FOTO: Cestujúci ako z pekla: týchto stretnúť rozhodne nechcete

V skutočnosti sa nevyskytol však ani jeden prípad pádu lietadla z dôvodu, že by niekto neuposlúchol tento príkaz. A verte, že vždy si niekto zabudne vypnúť zariadenie.

Rušenie sa nepreukázalo
Otázka pravdivosti teórie bola tak nástojčivá, že sa dostala aj do programu lovcov mýtov. Tí samozrejme nemali šancu vzlietnuť so zapnutými mobilmi, ale simulovali ostrú prevádzku lietadla na zemi, so zapnutým mobilom aj ďalšími vysielačmi a prístroje boli dokonale izolované od prostredia a nevykázali žiadne odchýlky.

Nepríjemnosť vo vysielačkách
Jedinou možnou vecou, ktorú môže mobil spôsobiť, je nepríjemný zvuk vo vysielačke, čo poznáte všetci, ak prejdete mobilom okolo reproduktoru. Aj to je však len veľmi málo pravdepodobné.

Najotravnejšie cestovanie v živote
Letecké spoločnosti už pomaly samé priznávajú, že mobily nie sú hrozbou a preto sprístupňujú možnosť telefonovať z paluby. Je tu však malý problém. V letovej hladine desaťtisíc metrov nemá vysielače žiadny operátor. Preto už oblohu brázdia lietadlá, kde je ako Wi-Fi tak aj mobilná telekomunikácia zabezpečená pomocou prenosových zariadení na palube lietadla a k zemi sa dostáva cez satelit.

Problém však je, že ak vám počas dlhých letov bude niekto neustále klábosiť do mobilu a stovkám ľudí budú vyhrávať infantilné zvonenia, získate chuť vyskočiť bez padáku. Nakoniec budeme ešte s radosťou spomínať na staré dobré časy, keď jediné, čo nám pílilo uši boli pokyny letušky.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka stojí na letisku a pýta sa letušky: "Prosím vás,dnes v rádiu som počula že letia ružové kabelky.O koľkej???"

 
Virtuálny barLetný Vánok Letný Vánok
  • 2 cl mätového čaju
  • 1 cl vodky
  • 1 cl cukrového sirupu
  • šťava z 1/2 citróna
  • minerálna voda
  • koliesko citróna
  • citrónová šťava a cukor na krustu
 
Hra na dnes