ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

Čo by stalo, ak by Slnko zmizlo?

30.11.2016 | TechMag

Jednou z hlavných vecí, ktoré by vás mali každý deň zaujímať, je to, či vyšlo Slnko. Teda, lepšie povedané, či má naša planéta okolo čoho obiehať. Ak by sa totiž Slnko stratilo, nielenže by nastala tma, následky by boli oveľa katastrofickejšie.

Okamžite po zmiznutí Slnka

Slnko má obrovskú gravitačnú silu. Ak by zmizlo, ihneď by prestalo priťahovať nielen našu, ale aj všetky ostatné planéty v slnečnej sústave. Tie by sa teda veľkou rýchlosťou vydali do vesmíru, až kým by nenašli objekt dostatočne veľký na to, aby ich pritiahol.

Osem minút a 19 sekúnd po zmiznutí Slnka
Rýchlosť svetla je asi 300-tisíc kilometrov za sekundu. To znamená, že zmiznutie Slnka by sme si nevšimli okamžite, ale až po 499 sekundách. Nastala by absolútna tma, ktorú by narúšala len jemná žiara ostatných hviezd ďaleko od Zeme. Navždy by sme prišli aj o pohľad na Mesiac. Ten totiž vidíme práve vďaka tomu, že odráža slnečné žiarenie. Ostal by tak len neviditeľnou družicou našej planéty.

Niekoľko dní
Priemerná teplota na Zemi je asi 14 stupňov Celzia. Ak by Slnko zmizlo, približne po týždni by sa pohybovala na úrovni nuly a ďalej by klesala, až kým by sa po roku nedostala na hranicu -101 stupňov Celzia. S klesajúcou teplotou by sa znižoval aj počet žijúcich organizmov. Tie, ktoré k životu nepotrebujú slnečné svetlo a teplo, by problémy nemali, napriek tomu by ale vymrela aj väčšina mikroorganizmov.

Mesiac

Jedinú šancu na prežitie aspoň minimálneho počtu ľudí by predstavovali ponorky hlboko pod hladinou oceánov. Tam by voda nezamŕzala, otázkou však je, či by taký život stál za to. Stavba absolútne izolovaných obývateľných zón je zatiaľ možná len v sci-fi filmoch.

Bez slnečného žiarenia by neprebiehala ani fotosyntéza, množstvo kyslíka v atmosfére by však na pár týždňov stačilo.

Dva mesiace
Hladina všetkých oceánov zamrzla. Prežijú len tie organizmy, ktoré žijú hlboko pod jej hladinou.

Niekoľko desaťročí
Aj bez fotosyntézy by veľké stromy dokázali prežiť niekoľko desaťročí. Napokon by aj oni podľahli tme a mrazu a urobili by tak povrch Zeme absolútne neobývaným.

Tisíc rokov
Hladina oceánov síce zmrzla, zároveň však vytvorila izoláciu, vďaka ktorej ostávala pod ľadom voda v tekutom skupenstve. S tým je však koniec. Teplota na povrchu Zeme je -240 stupňov Celzia, takmer všetka voda zmrzla a atmosféra zmizla. Naša planéta je vystavená smrtonosnému žiareniu z vesmíru, ktorému nič živé neodolá. Jediný život, ktorý by zrejme vydržal, by sa nachádzal v okolí podmorských geotermálnych prameňov.

Autor: Noel


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes