ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Človeka skenujú už aj Slováci. Chcete svoje virtuálne dvojča?

11.4.2017 | TechMag

Štúdio Figurama pred pár rokmi vyvinulo technológiu, ktorá umožnila vytvoriť čo najrealistickejšie postavičky počítačových hier. Dnes prostredníctvom špičkovej technologickej inovácie - 3D skeneru, zachytáva aj verné podobizne reálnych ľudí a precízne kopíruje postavy športovcov, ktorí si tak môžu zmerať svoju aktuálnu formu aj telesné (ne)dokonalosti.

Naše virtuálne kópie

"Na postavách v hrách, filmoch či aplikáciách ihneď rozoznáme, či ide o skutočného človeka alebo o modelovanú figúru. Preto sme vytvorili pracovisko, ktoré sme nazvali Figurama. Jeho centrom je dnes pravdepodobne najväčší fotorealistický 3D skener na svete", hovorí Ľuboš Grék, konateľ 3D štúdia.

Figurína z 3D tlačiarne: vyzerá ako živá!

"Hlavnou náplňou je výroba digitálnych kópií, teda virtuálnych ľudí. Názov vychádza zo slov figúra a panoráma, ktoré vyjadrujú objekt nášho záujmu - ľudskú figúru, plus spôsob, akým sa na ňu dívame - panorámu," dodáva.

80 fotoaparátov namiesto jedného
Ako funguje 3D skenovanie a ako je reálne možné človeka vôbec tak dokonale nasnímať? "Náš priestorový skener je zložitým komplexom optických, elektronických a mechanických prvkov, ktorý geometricky presne, rýchlo a zdravotne úplne nezávadne zosníma postavu a spracuje ju do trojrozmerného digitálneho objektu metódou fotogrammetrie," vysvetľuje Ľuboš Grék.

Futuristické technológie, ktoré budeme používať už o 10 rokov

Fotografovanie prebieha v priestore, ktorý sa nedá nazvať klasickou fotobúdkou, a to najmä z hľadiska veľkosti. "Skenovacia zóna má rozmery garsónky. Postava alebo postavy sú v pätine milisekundy nasnímané naraz 80-timi kvalitnými fotoaparátmi tak, že každý bod na tele zachytia niekoľkokrát," približuje. Vznikne digitálny klon človeka, takzvaný avatar, no okrem virtuálnej verzie môže človek získať aj svoju uchopiteľnú kópiu - hmotnú sošku.

Dvere do budúcnosti
Predstavitelia štúdia tvrdia, že na svete nie je veľa trojrozmerných skenerov spomínanej najvyššej triedy a stále ide o veľmi exkluzívnu inováciu. "Náš 3D skener je roky popredu pred doterajšími postupmi.

VIDEO: Slnečné hodiny z 3D tlačiarne

Stačia sekundy na zosnímanie človeka a jeho kópia je uložená pre budúcnosť. Laserové skenery a malé optické skenovacie zariadenia pripomínajú popri ňom začiatky fotografie spred 150-tich rokov. Väčšina ľudí stále netuší, čo to je 3D sken a to sa týka aj odborníkov," zamýšľa sa Ľuboš Grék.

Podľa neho ide o technológiu, ktorá otvára dvere do budúcnosti - virtuálnej reality, gamifikácie výrobných a sociálnych procesov, presnejšej 3D tlače či medziľudskej komunikácie. V prvom rade 3D sken vytvára dokonalý obraz o tom, ako človek vyzerá v reálnom čase a svoju vernú podobizeň môže v rôznej veľkosti komukoľvek elektronicky poslať, alebo sprístupniť. Dnes sa s ňou môže zoznámiť na obrazovke počítača, displeji mobilu, v okuliaroch virtuálnej reality, alebo vo figúrke, vytlačenej na 3D tlačiarni. Už onedlho ich môže uvidieť ako pohyblivý holografický objekt, stojaci pred ním priamo v miestnosti

"Ak sa oskenujete o pár mesiacov či rokov, jasne uvidíte, kam sa uberá váš organizmus. Ak športujete, vidíte svalovú premenu a dokážete zhodnotiť efektívnosť tréningu. Pacienti a lekári majú exaktné informácie o dlhodobom vplyve určitých chorôb na organizmus. Plastickí chirurgovia o predošlej vizáži človeka. Kto sa venuje športu, tancu, divadlu či niektorým remeslám, získava nenahraditeľnú pomôcku na zdokonaľovanie," hovorí o možnosti využitia vernej virtuálnej podobizne. „Netreba ale zabudnúť na to, že odskenovať sa treba už dnes, o pár rokov sa už možno ani nespoznáte a roky Vám nevráti ani modernejšia technika".

3D pamiatka aj záznam pohybu
Aké praktické príležitosti už návštevníci štúdia využili? Vizionársky šéf slovenskej firmy nechal vyrobiť pre zamestnancov vlastných avatarov do firemného komunikačného systému a všetci získali aj svoje figúrky, ktoré sa napokon stretnú vo firemnom múzeu. Mladí rodičia nechávajú skenovať deti, zaľúbenci darujú sošky jeden druhému.

Človek pri fotení v tomto štúdiu dokonca vôbec nemusí nehybne stáť. Môže sa ľubovoľne, aj rýchlo hýbať, tancovať či cvičiť. Špecializovaný 3D skener má integrovaný veľmi presný systém snímania pohybu, ktorý sa používa aj v hollywoodskych štúdiách pre trikové zábery. Odskenovaným postavám sa priraďujú ich individuálne pohyby, ktoré má každý človek iné, prípadne sa môžu použiť pohyby inej osoby. Využívať sa dajú na inštruktáže či interaktívne učebnice pohybových aktivít. Figurama tak exkluzívne zaznamenala tanečné kreácie v ľudovom kroji či fantasy kostýmy.

Verný obrys športovca

Sken profesionálnych kulturistov a fitnesiek je vďačnou novinkou aj pre túto komunitu a prináša niečo, čo dokáže jednoznačne posunúť ich športovú prípravu. Dnes neexistuje dokonalejší spôsob zachytenia statickej alebo pohybujúcej sa ľudskej postavy v milisekundovom okamihu alebo v procese niekoľkomesačného vývoja.

Nejde len o to vyrobiť dokonalú kovovú sošku ako cenu či poctu víťazovi, ale zachytiť každý sval, napätú žilu, povrch kože či geometrické proporcie počas tréningov a súťaží i po nich a poskytnúť tak okrem spomienky aj cennú spätnú väzbu.

Autor: Biba Bombošová
Foto: Biba Bombošová, Ivan Pavlisko


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Otestujte svoj mechúr!
Otestovalo sa 31746 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes