ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Američania vyslali do kozmu milióny drôtov, čo tým sledovali?

17.5.2017 | TechMag

V lete 1963 sa Spojeným štátom americkým podarilo okolo našej planéty vytvoriť obrovský prstenec podobný tým, aké má Saturn. Ten pozemský však netvoril prach, skaly a ľad, ale tenké medené drôty. Čo bolo cieľom projektu West Ford?

V 50-tych rokoch minulého storočia sa komunikácia na dlhé vzdialenosti uskutočňovala buď prostredníctvom podmorských káblov, alebo rádiovými signálmi, ktoré sa odrážali od zemskej ionosféry. A zatiaľ čo káble boli spoľahlivé, ionosféru často narúšali slnečné erupcie. USA boli presvedčené, že v prípade sovietskeho útoku na podmorské káble by ostali odkázané na nespoľahlivú formu diaľkovej komunikácie, ktorá by ich z vojenského hľadiska stavala do nezávideniahodnej pozície.

V roku 1958 navrhol odborník na elektroniku Walter E. Morrov riešenie: umiestniť okolo Zeme prstenec z medených drôtov. Tie by slúžili ako stály odrážač rádiových signálov a zároveň by na ne negatívne nevplývali slnečné erupcie.

Projekt West Ford sa začal. K vyslaniu do ionosféry nachystali Spojené štáty americké 480 miliónov drôtikov tenších než ľudský vlas a dlhých 1,8 centimetra. Druhý parameter nezvolili náhodne, išlo o polovicu vlnovej dĺžky mikrovĺn s frekvenciou osem gigahertzov, takže sa z každého drôtu stala v podstate dipólová anténa. A hoci boli tieto kúsky medi maličké, vo výške 3 500 kilometrov nad zemským povrchom mali vytvoriť súvislý pás.

Prvý pokus o ich umiestnenie do ionosféry prebehol v októbri 1961. Skončil neúspechom. Drôtiky sa nerozptýlili, namiesto sa zhrčili do niekoľkých chuchvalcov kovu a bezcieľne putovali okolo Zeme. Druhý pokus bol podstatne úspešnejší. V máji 1965 sa v ionosfére ocitli desiatky miliónov medených drôtov, prostredníctvom ktorých sa podarilo úspešne preniesť údaje medzi západným a východným pobrežím USA.

Drôty sa však postupne rozptyľovali a kvalita signálov slabla a trvalo len štyri mesiace, kým sa ukázalo, že celý projekt bol v podstate zbytočný. Od začiatku sa stretával s odporom astronómov, ktorí sa obávali, že by mohol skresľovať údaje o vesmíre dosiahnuté pozorovaním. Ďalší zasa obviňovali USA zo znečisťovania vesmíru.

Projekt napokon zrušili. Jeho skazu spôsobila nielen slabá efektivita, ale aj pokrok vo vývoji komunikačných satelitov. Aj o viac než 50 rokov neskôr ale časť medených drôtov stále putuje ionosférou.

Autor: Noel
Foto: Stuffin.space


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Čo všetko vieš o Slovensku?
Otestovalo sa 8928 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barBull Driver Bull Driver
  • 4,5 cl vodky
  • 9 cl Red Bullu
  • 9 cl pomarančovej šťavy
 
Hra na dnes