ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

Ako správne skladovať pivo

6.4.2017 | TechMag

Keď si prinesiete domov z obchodu pivo, láka vás vypiť ho všetko naraz a veda je na vašej strane. Hneď ho skonzumovať je to najlepšie, čo s ním môžete urobiť, lebo väčšinou čím dlhšie pivo čaká na svoju cestu dole krkom, tým viac stráca na kvalite, chuti a aróme. Ale keď si ho chcete nechať na horšie časy, mali by ste mať na pamäti niekoľko pravidiel skladovania.

1. Slnečné svetlo je najväčší nepriateľ vášho piva

Ultrafialové lúče zo slnečného svetla reagujú s chmeľovými látkami v pive. Výsledok tejto reakcie je veľmi nepriaznivý pre chuťové poháriky. Pivu stačí polhodina na dennom svetle, aby sa pokazilo a čím dlhšie ho na dennom svetle necháte, tým viac sa jeho chuť zničí. Preto je lepšie kupovať pivo v plechovkách, alebo ho držať na naozaj tmavom mieste.

2. Záleží aj na teplote
Čim na chladnejšom mieste budete pivo skladovať, tým dlhšie vám vydrží chutné. Výhodou je, že dokáže zniesť aj výkyvy teplôt, takže keď ho kúpite chladené, potom ho necháte v kuchyni na stole a až po dvoch hodinách ho odnesiete do pivnice, tak sa mu nič nestane. Ale nenechávajte ho dlhšie vo vysokých teplotách. Ak ho v lete necháte celý deň v horúcom aute, tak nečakajte, že bude dobré, bude chutiť ako kartónový papier.

3. Uvoľnite miesto v chladničke
Najlepšie miesto pre vaše pivo je chladnička. Ale svetlým pivám poväčšine postačí, ak ich budete držať v pivnici. Väčší pozor pri skladovaní si musíte dávať úmerne s množstvom alkoholu v pive, čím menej alkoholu má, tým skôr sa pokazí.

Špeciálne pivá, ktoré obsahujú viac chmeľu a aktívnych kvasníc, dokážu starnúť do krásy, podobne ako víno, takže tie na konzumáciu dokážu počkať.

V mene všetkých milovníkov piva vás prosíme, aby ste s pivom zaobchádzali šetrne. Nenechajte tento vzácny mok, aby stratil na kráse chuti.

Autor: Theo

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes