ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Ak ste v mori a udrie do neho blesk, zomriete?

7.8.2014 | TechMag

Občas sa v médiách objaví správa o tom, že blesk zabil niekoho, kto sa počas búrky kúpal v mori. Čo sa ale presne stane s telom človeka, ak sa mu niečo podobné prihodí?

Zdroj: http://www.washingtonpost.com
Máte dve možnosti
Ak ste vo vode a viete, že sa blíži búrka, máte len dve možnosti. Buď z nej vyleziete a nájdete si úkryt, alebo sa ponoríte hlbšie. Druhá možnosť však prichádza do úvahy len vtedy, ak pod hladinou vydržíte dostatočne dlho, inak je asi lepšie nechať sa zasiahnuť bleskom.

Priemerný bleskový výboj má asi 300 miliónov voltov a 30-tisíc ampérov, čo je množstvo, ktoré dokáže bez problémov zabiť človeka. Ak udrie do vodnej hladiny, má tú nešťastnú schopnosť šíriť sa skôr vodorovne ako zvisle, čo pre ľudí plávajúcich na hladine predstavuje smrteľné nebezpečenstvo.

Z tohto dôvodu napríklad ryby búrku bez problémov prežijú, pretože zväčša plávajú v oveľa väčšej hĺbke ako človek.

Sladká voda je bezpečnejšia
Bezpečná vzdialenosť od miesta, do ktorého blesk udrie, sa nedá presne vypočítať. Závisí od množstva faktorov ako je zloženie vody, či je sladká alebo slaná, aký silný je výboj a tak ďalej. V sladkovodnom jazere by ste však museli byť od tohto miesta vzdialený aspoň 30 metrov. Zásah by ste síce cítili, ale pravdepodobne by vás nezabil. V slanej vode by kvôli jej zloženiu bola bezpečná vzdialenosť väčšia.

Čo sa týka otvoreného mora, blesky do neho udierajú oveľa zriedkavejšie ako v pobrežných vodách. Ak sa nachádzate na lodi, ideálne je sadnúť si na sedadlo a počkať, kým búrka prehrmí. Plavidlá sú totiž zväčša vybavené bleskozvodom, ktorí výboj zvedie do vody.

Našou radou teda je: ak sa kúpete a prichádza búrka, vylezte z vody a nájdite si úkryt. Ak to nie je možné, na pláži nestojte ani neležte, ale čupnite si. Zmenšíte tak riziko, že sa z vás stane oškvarok.

Autor: Noel

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes