ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

7 mýtov o stredovekých zbraniach, ktorým ste až doteraz verili

2.9.2016 | TechMag

Ľudstvo si už zidealizovalo a prispôsobilo množstvo vecí. Jednou z nich sú aj zbrane, ktoré majú základ napríklad v poľnohospodárskych nástrojoch. Niektoré si ľudia prispôsobili, aby sa s nimi mohli brániť, iné však nikdy ako zbrane ani neslúžili.

Vojenské kladivá boli menšie

Mnoho ľudí má o vojenských kladivách falošnú predstavu kvôli videohrám, ktoré ich znázorňujú v nadrozmerných veľkostiach. No takéto kladivo by v reálnom boji bolo veľmi nepraktické. Skutočné vojenské kladivá mali oveľa kratšiu rukoväť a boli len o niečo väčšie ako bežné kladivá. Odlišovali sa ostrým zakončením na jednej strane, aby ním vojak mohol preraziť nepriateľov pancier.

Najobľúbenejšie boli kopije

Hoci si ľudia myslia, že meče alebo strelné zbrane boli v bojoch najobľúbenejšie, pravda je iná. Na prvom mieste sú kopije. Má to dva dôvody. Dali sa ľahko hromadne vyrábať, lebo vyžadujú iba malé množstvo kovu a tiež preto, lebo sú jednou z najúčinnejších a najvšestrannejších zbraní.

FOTO: Najstrašnejšie zbrane stredoveku

Kopija dokázala udržať nepriateľov v potrebnom odstupe, mohli ste ju do nepriateľa hodiť alebo ňou okolo seba šermovať.

Gunblade existoval

Tí, ktorí obľubujú videohry, najmä sériu Final Fantasy, poznajú zbraň známu ako Gunblade, čo je v podstate revolver a meč v jednom. Fajnšmekri sa preto pýtajú, prečo sa ju nikto nikdy nesnažil vyrobiť, čím vlastne kritizujú nedostatok kreativity tvorcov zbraní. Pravdou je, že gunblady sa v minulosti už testovali. Boli však minimálne účinné a tí, ktorí ich používali, mali pocit, že samostatný krátky meč a samostatný revolver sú praktickejšie. Určitou formou Gunbladov sú aj bajonety.

Lukostrelci nenosili tulce so šípmi na chrbte

Takmer v každom filme alebo videohre môžeme vidieť ako lukostrelec rýchlo vyťahuje šípy spoza chrbta, zabije nepriateľa a opäť opakuje spomínaný pohyb. Stredovekí lukostrelci by však povedali, že ide o veľmi neefektívny spôsob streľby. Existujú historické dôkazy, že lukostrelci ťahali šípy spredu, zvyčajne im tulce viseli na páse. Umožňovalo to pohodlnejší prístup k šípom a poskytovalo rýchly prehľad, koľko šípov im ešte v boji zostáva.

Bič nebol pravdepodobne nikdy použitý v boji

Po videní filmov o Indiana Jonesovi a mnohých videohrách si ľudia myslia, že bič je legitímna bojová zbraň. Historické zdroje však prezrádzajú, že bič nikdy nepatril k bojovým zbraniam. Skôr išlo o ceremoniálnu zbraň alebo nástroj určený na potrestanie vinníkov.

Biskupi používali palcáty ako symboly úradu

Palcát, nazývaný aj budzogáň, je brutálna ručná zbraň typická pre jazdectvo v stredoveku i rannom novoveku. Je to variant kyjaka a kladiva, ktorý dokázal po údere rozmliaždiť nepriateľove kosti. Palcáty sa však nepoužívali len ako bojové zbrane, čo si mnohí historici dodnes myslia. Palcát bol často symbolom moci a bohatstva. Napríklad biskupi ho používali ako symbol svojho úradu a autority.

Remdik ako zbraň nikdy neexistoval

Remdik, aj Slovákom zrejme známejší pod českým menom řemdich, sa zrejme nikdy reálne nepoužíval. Mnohí historici tvrdia, že používanie remdiku ako zbrane by bolo maximálne nepraktické a nebezpečné. Aj keď niektoré múzeá vystavujú ich kópie, historici sú presvedčení, že sa nepozeráme na skutočné zbrane, ale len na akési prototypy, ktoré sa nikdy nedostali do skutočného boja.

Autor: Radomír
Foto: Listverse


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes