ATLAS.SK: Streda, 23.8.2017
meniny má Filip
   

Z chlapca muž. Ktoré z rituálov by ste vydržali?

23.8.2014 | Štýl

No, chlapi, môžeme byť vďační, že sme sa nenarodili ako domorodci kdesi v Austrálii, v Amazónii alebo v Papua-Novej Guiney. Veď posúďte sami.

Bičovanie
Mladí chlapci kmeňa Fula sa musia bičovať s iným chlapcom z iného kmeňa, aby sa stali mužmi. Chlapci nesmú prejaviť strach a dav sa rozhodne, kto je z nich najstatočnejší muž.

Mravčie rukavice
Kmeň Satere-Mawe žije hlboko v brazílskej Amazónii. Ak sa chlapci chcú stať mužmi, musia nosiť rukavice naplnené mravcami. Nie však obyčajnými, jedná sa o druh s názvom Paraponera clavata. Ich uštipnutie patrí k najbolestivejším na svete. Chalan si rukavice nemôže dať dole po dobu 10 minút.

Obriezka
Xhosa chlapec z južnej Afriky musí byť obrezaný, aby bol považovaný za muža. Chlapcov oholia a zoberú do hôr. Žijú tam v izolácii, kým „chirurg" nepríde k nim, aby ich obrezal a domov sa nemôžu vrátiť, kým sa rany úplne nezahoja.

Skákanie po kravách
Muž z kmeňa Hamar v Etiópii musí vykonať tento obrad, keď sa chce oženiť. Najprv chlapca pred zrakom rodiny a priateľov zbičujú. Potom musí prebehnúť po chrbtoch štyroch kastrovaných kráv. Až potom sa môže oženiť.

Tetovanie tváre
Ženy z kmeňa Fula v západnej Afrike musia mať potetované tváre (čo je dlhodobý proces, ktorý sa robí ostrým kusom dreva), skôr, než sa môžu vydať a byť považované za dospelé.

Lovecká skúška
Chlapci z kmeňa Matis v Brazílii musia ísť na lov potom, čo im do očí striekli jed, aby sa im zlepšilo videnie. Potom ich bijú a bičujú. A nakoniec im aplikujú jed zo stromovej žaby pomocou drevených ihiel, čo je neuveriteľne bolestivé.

Indiánsky výlet
Mladý indiánski muži z kmeňa Algonquin sú prevezení do odľahlej oblasti, v klietke, kde ich kŕmia silnou drogou s názvom wysoccan. Účelom je, aby človek zabudol na spomienky z detstva. Ak si ešte pamätá, dostane ďalšiu dávku lieku.

Ženská obriezka
Praktizuje sa v niektorých častiach Afriky, Stredného východu a Ázie. Ženská obriezka je príšerný a niekedy aj život ohrozujúci postup. Pysky a klitoris sú odstránené a po „operácii" žene ostane len malý otvor pre menštruáciu a moč.

Naghol
Tento obrad je podobný ako bungee jumping, ale vykonáva sa pomocou vínnej révy a cieľom je priblížiť sa smrti najviac ako je možné. Muži z ľudu Vanuatu dúfajú, že skočia, dotknú sa hlavou zeme... a prežijú.

Len si tak visím
Aby sa mandanský chlapec stal bojovníkom musí hladovať 4 dni bez spánku. Potom mu cez hruď prevlečú drevené „špajle" a musí visieť zo stropu s úsmevom, až kým neomdlie. Ako obetu mu odrežú malíček.

A opäť obriezka
Keď sa mladí Mardudjara domorodci majú stať mužmi, zoberú ich do ústrania. Staršina im sedí na hrudi a ďalší odrezáva predkožky. Potom ich musia prehltnúť bez žuvania. Vitaj medzi mužmi!

„Čistenie"
Matausa kmeň očistí chlapca od nečistoty a pomôže mu získať vitalitu bojovníka tým, že mu strkajú dve drevené palice do hrdla, kým nezvracia. Potom si musia palice zapichnúť do nozdier a jazyka, až kým ich krv nie je dostatočne čistá.

Sambianské čistenie
Keď majú chlapci sedem rokov, vezmú ich od matiek a umiestnia do čisto mužskej chatrče. Po desať rokov sa venujú krvácaniu z nosa, nútenému vracaniu, defekácii a požívaniu uvoľnenej spermy, aby sa zbavili nečistôt a stali sa z nich muži.

Prechádzka v púšti
Domorodé kmene v Austrálii posielajú svojich mladých mužov do púšte na 6 mesiacov, aby si vyskúšali, či sú pripravení stať sa mužmi. Chlapci musia prežiť bez pomoci. Keď sa vrátia po pol roku do kmeňa, stávajú sa z nich muži.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Ste hypochonder?
Otestovalo sa 13696 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo je na svete najspravodlivejšie rozdelené? Rozum. Každý si myslí, že ho má dosť.

 
Virtuálny barOrange Summer Orange Summer
  • 3 cl jahodovej šťavy
  • 1 lyžička cukru
  • 5 cl pomarančovej šťavy
  • 3 cl citrónovej vodky
  • jahoda
  • kúsok pomaranča
 
Hra na dnes