ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Trápi vás akné? Vyliečte si každú vyrážku!

11.11.2008 | Štýl

Že akné zmizne s odbitím osemnástych narodenín? Bodaj by to bola pravda. Bohužiaľ, mnohí muži si prenášajú pubertálne kožné prejavy až do zrelého veku – a podľa výskumov to nie je malé číslo: až štvrtina všetkých mužov a polovica žien v dospelosti bojuje s akné. Poradíme vám, ako s nepríjemnými vyrážkami skoncovať.

Aké poznáme?

Na pleti si vieme nájsť kadejaké poklady. Rozšírené póry, čierne bodky (tzv. komedóny), zapálené vriedky, biele podkožné uhry i mokvajúce ložiská akné. Na každý druh zaberá čosi iné a vyžaduje si odlišnú liečbu. Kým komplikované ťažké akné môže zanechať aj hlboké jazvy, a preto sa neodporúča ošetrovať ho podomácky,  s drobným uhríkom nemusíte bežať hneď k dermatológovi.

Biele podkožné vyrážky
Často bývajú v okolí očí, viečok, lícnych kostí a líc ako takých. Sú nenápadné a preto zväčša uniknú našej pozornosti. Keďže nie sú povrchové, nedajú sa vytlačiť a je nutný odborný zásah skúsenej kozmetičky. Tá ich po naparení pokožky rýchlo napichne ihlou a odstráni.

Čierne bodky – komedóny
Najčastejšie ich nájdeme v takzvanej T-zóne, čiže na čele, brade a na nose. I tie by ste mali zveriť do rúk kozmetičky, no v drogérii nie je žiaden problém natrafiť na kozmetické pásky, ktoré priľnú k navlhčenej pokožke a po pätnástich minútach pôsobenia sa odstránia spolu s čiernym obsahom uhrov. Ak máte rozšírené prejavy tohto typu akné, objednajte sa ku kožnej lekárke, ktorá vám predpíše vhodné prípravky na ošetrenie pleti.

Zapálené vyrážky – tzv. pustuly
Prejavujú sa bielym hnisavým kopčekom, orámovaným sčervenanou zapálenou pokožkou. Tie miernejšie zmiznú do piatich dní, komplikovanejšie sa liečia aj desať dní. Nech by vás to akokoľvek lákalo, zapálené vyrážky si v žiadnom prípade nechytajte ani nevytláčajte. Nielenže si pokožku podráždite ešte viac, ale zároveň je takmer isté, že si do nej zanesiete infekciu. A tá môže spôsobiť dokonca až jazvičky. Radšej si ošetrite akné tea tree olejom, pleťovou vodou z lekárne alebo odporučeným prípravkom, ktorý na základe stavu akné zvolí kožný lekár. Zaberajú aj osvedčené domáce recepty, ktoré si nájdete na konci článku.

Bolestivé cysty
Patria k najhorším prejavom akné. Sú na dotyk bolestivé, neestetické a často hnisajú. Miesta pokožka, ktoré sú nimi poznačené, zväčša naberajú brunátnu až fialovú farbu. Tento druh akné spravidla na koži zanechá jazvy a musí sa liečiť výlučne pod odborným dohľadom dermatológa.

Niekoľko tipov, ktoré fungujú!
Zapálené uhríky vám pomôže dať do poriadku obyčajný cesnak. Stačí pretlačiť do pohára vody niekoľko strúčikov tohto aromatického zázraku a vylúhovanou pleťovou vodou si potierať problematické miesta.

Pokiaľ nie ste absolútne proti maskám na pleť, vyskúšajte si za minútku vymiešať takúto: oddeľte žĺtok od bielka, bielok vyšľahajte a čistými rukami naneste na vyčistenú pleť. Po dvadsiatich minútach zmyte teplou vodou.

Zinok je veľmi dôležitý pre naše telo a to, že zaberá aj na aknóznu pleť, uvidíte po pár týždňoch užívania. Skočte si preto do lekárne po balenie a pravidelne užívajte tablety – za mesiac sa presvedčíte, že námaha stála naozaj zato.

Autor: Filip

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Otestujte svoj mechúr!
Otestovalo sa 31694 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Futbalista Interu radostne telefonuje svojmu otcovi:
- Otec, bol si na futbale?
- Nebol synak.
- To je škoda! Dal som dva prekrásne góly.
- Výborne, som na teba hrdý. A ako skončil zápas?
- 1:1, otec...

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí
 
Hra na dnes