ATLAS.SK: Nedeľa, 20.8.2017
meniny má Anabela
   

Temné tajomstvá Mongolskej ríše: bežné boli vraždy, popravy aj alkoholizmus

17.3.2017 | Štýl

Mongolská ríša bola najväčšou v dejinách ľudstva. Aj keď jej bojovníci mali povesť jednoduchých vojakov, práve vďaka nim sa vládnuci mongolský klan stal jedným z najbohatších a najmocnejších na Zemi.

Vraždy

Čingischán spáchal svoju prvú vraždu, keď mal štrnásť rokov. Nečudo, že si vraždenie osvojil ako spôsob riešenia problémov. Svoju vládu začal vycvičením nemilosrdnej, rýchlej a disciplinovanej armády. Jeho hordy zastrašovali nepriateľov a vraždili všetkých, ktorí neutiekli alebo neprešli na ich stranu. V bitkách boli Mongoli nezastaviteľní. Ich šípy doleteli ďalej ako ostatných, mali rýchle kone a svojou bojovou taktikou často protivníka oklamali.

Potomkovia Čingischána: aký je život kočovných Mongolov?

Popravy
Aj keď Čingischán obmedzil používanie mučenia, mongolské popravy boli extrémne kruté. Jedna z praktík spočívala v tom, že odsúdenému zašili všetky telesné otvory, zabalili ho do plsti a hodili do hlbokej rieky. Alebo ho zrolovali do koberca a nechali pošliapať splašenými koňmi. Istého perzského šľachtica natreli ovčím tukom, zabalili do plsti, zviazali a vystavili na slnku, až kým sa neuškvaril.

Sexuálne otrokyne

Pravdou je, že Mongoli neboli žiadni feministi. Zajatkyne z výprav násilne vydali za mongolských mužov, alebo z nich urobili konkubíny. Ponúknutie panny považovali za prejav vysokej pocty.

Alkoholizmus
Mongoli ako chudobní pastieri mali obmedzený prístup k alkoholu. Väčšinou pili fermentované kobylie mlieko, ktoré obsahovalo málo alkoholu a nebolo k dispozícii po celý rok. Avšak po skončení Džingischánových výprav bola krajina bohatá a mnohí Mongoli si začali užívať život plný voľného času a neobmedzeného prístupu k vínu a destilátom. Výsledkom bolo, že po smrti vládcu sa stal alkoholizmus obrovským problémom. Mnohí muži sa upili až k smrti. Mongoli holdovali predovšetkým klasickému vínu, ryžovému vínu, medovine a fermentovanému kobyliemu mlieku.

Únos, ktorý vytvoril aj zničil ríšu

Okolo roku 1178 uniesli Merkidi Temüdžinovu manželku Bort. Rozzúrený manžel zorganizoval výpravu a ženu zachránil. Urobil si reputáciu ako impozantný bojovník a pravdepodobne to bol okamih, ktorý viedol k jeho premene na Čingischána. Únos prispel k vzniku Mongolskej ríše, ale pomohol ju aj zničiť. V čase, keď Bort zachránili, bola už niekoľko mesiacov tehotná a nikto nevedel s istotou povedať, či otcom dieťaťa je manžel alebo jeden z únoscov. Temüdžin prijal dieťa za svoje, ale reči sa šírili.

O mnoho rokov neskôr zvolal starnúci Čingischán rodinu, aby vymenoval svojho nástupcu. Jasnou voľbou bol najstarší syn, Joch. Ale druhý syn Chagatau trval na tom, že má mať prednosť pred „nemanželským synom" a stretnutie vyústilo do hádky. Bratia sa napriek prosbe otca odmietli zmieriť a situácia si vynútila kompromis: trón získal tretí syn, alkoholik Ogotaj, čo spôsobilo roky bojov a nezhôd, ktoré nakoniec zničili ríšu.

Plán vyhladenia Číňanov
Mongoli najradšej žili na otvorených pláňach, ktoré im poskytovali dostatok krmiva pre kone. Preto často vypaľovali farmy, sady a dediny, aby ich premenili na pastviny. Rovnaký plán mali aj so severnou Čínou, v tom čase rozvinutou krajinou. Mongoli si plánovali podrobiť čínske roľníctvo a v podstate genocídou vyplieniť tunajšie obyvateľstvo. Našťastie k realizácii plánu nedošlo, pretože Číňania presvedčili mongolského chána o tom, že z dlhodobého hľadiska je výhodnejšie zaviesť roľníkom zdaňovací systém, čo Mongolom zabezpečí stály prísun financií.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide Japonec do krčmy a hovorí: čin čon chang chun kofola
Krčmárka mu odpovie: 2 litre v plastovej fľaši čoho?

 
Virtuálny barBrandy Sour Brandy Sour
  • 6 cl brandy
  • 3 cl citrónovej šťavy
  • 1/2 lyžičky cukru
  • koktailová čerešňa a pomaranč na ozdobenie
 
Hra na dnes