ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Spomienky na detstvo: Pamätáte si tieto rozprávkové seriály?

21.4.2016 | Štýl

Zaspomínajte si s nami na rozprávkové seriály, ktoré sprevádzali detstvo niekoľkých generácií. Keď s horúcim kakaom sme sadali každý večer pred televízor a čakali na večerníček. A cez víkendy sme vstávali čo najskôr, aby stihli naše obľúbené rozprávky. Týchto desať kultových seriálov určite poznáte.

1. Bambuľkine dobrodružstvá
Dievčatko s vrkočmi vyskočilo z krabice a celých 30 dielov trvalo Dedovi Jozefovi, aby Bambuľku naučil móresom. Herci Monika Haasová a Július Pántik si v roku 1982 získali desaťminútovými rozprávkami srdcia všetkých detí na Slovensku.

2. Macko Uško
Plyšový macko so smiešnym uškom každý deň zažil nejaké huncútstvo a my sme sa nevedeli dočkať, kým nám prezradí, čo sa mu stalo. Poľský bábkový seriál z rokov 1975 až 1987 u nás nadaboval Michal Dočolomanský. Svojim nezabudnuteľným hlasom nám na konci každého zo 104 dielov zaspieval: „Rýchlo do postieľok, veď už mesiac svieti. Rozlúčte sa s Mackom, dobrú noc vám, deti."

3. Bolek a Lolek
Ďalšou poľskou rozprávkou, ktorá sa v našich končinách tešila obľube, boli príbehy dvoch kreslených panáčikov Bolka a Lolka. Tvorcovia chrlili nové diely seriálu od roku 1963 až do roku 1986.

4. Bob a Bobek
Dvaja bieli králici z klobúka patria k legendám českej animovanej tvorby, ich podobizne boli aj maskotmi Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 2015. Bob je väčší a múdrejší, zatiaľ čo menší Bobek chrlí nápady, ktoré často nedopadnú dobre. Príhody králikov z klobúka sú nahrané v 91 dieloch.

5. Krtek
Krtko, Krtek, Krteček sa stal obľúbený po celom svete a dokonca sa dostal aj do vesmíru (nie v seriáli, ale naozaj ho tam zobral americký astronaut Andrew Feustel). Zvuky, ktoré Krtko vydával, napríklad „Júúú" a „Helé" , nahrali dcéry tvorcu Krtka - Zdeňka Milera.

6. Spadla z oblakov
Čudná mimozemšťanka Majka z Gurunu sa stala kultovou postavičkou slovenskej rozprávkovej scény. Aj keď mal seriál iba 13 dielov, poznajú ho viaceré generácie detí. V čase svojho vzniku, koncom 70. rokov, ohurovala rozprávka detských divákov najmä „zázrakmi", ktoré Majka dokázala.

7. No počkaj, zajac
Ruský kreslený seriál, vyrábaný v rokoch 1969 až 1986, sa vysielal vo všetkých krajinách Sovietskeho zväzu. Zápletka je v každej časti rovnaká: hladný vlk sa snaží chytiť zajaca, ale ten mu vždy zázračne utečie.

8. Miazgovci
Pobláznenú rodinku tvoria otec Gejza, mama Paula, dcéra Kristína, syn Aladár, mačka Mafia, pes Cvoky, vnúčik a sused Záviš, to sú Miazgovci, ktorí nás v bavili v troch sériách príbehov. Maďarská rozprávka s dokonalým dabingom slovenských hercov

9. Včielka Mája
Včielke Maji vždy robil spoločnosť jej verný kamarát čmeliak Vilko. Seriál vznikol na námety knihy nemeckého autora Waldemara Bonselsa a možno vás prekvapí, že seriál sa vyrábal v Japonsku v koprodukcii s Rakúskom a Západným Nemeckom a Kanadou od roku 1975. Vysielal sa po celom svete a vo väčšine krajín s titulnou pesničkou od Karla Svobodu, jej nemeckú, českú a slovenskú verziu naspieval Karel Gott.

10. Pat a Mat
Dvaja neschopáci pobabrali všetko, čo sa dalo, aj čo sa nedalo pobabrať. Ale nakoniec aj tak vždy našli riešenie, ako problém vyriešiť a potom si mohli veselo potriasť rukami. Český seriál sa stal populárny v Európe, ale aj v Brazílii a v Iráne. Prvý diel vznikol v roku 1976 a posledné epizódy sa pripravovali ešte aj v roku 2004. Na Pata a Mata si môžete zaspomínať nižšie, kde nájdete prvé časti seriálu.

Autor: Tatiana
Foto: YouTube


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Čo všetko vieš o Slovensku?
Otestovalo sa 9107 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes