ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

Príbeh, ktorým dojmete frajerku. Muž bicykloval kvôli láske tisíce kilometrov

25.3.2017 | Štýl

Písal sa 22. január 1977 keď vtedy 24-ročný P.K. Mahanandia sadol na bicykel a vydal sa na štvormesačnú cestu. Z indického Dillí smeroval do Švédska, kde naňho čakala žena, o ktorej vedel, že sa stane jeho manželkou.

Mahanandia stretol Charlottu Von Schedvin úplnou náhodou v roku 1975. Živil sa kreslením portrétov na jednej z rušných autobusových staníc v Dillí, kde sa zhodou okolností ako turistka nachádzala aj Charlotte. Z umelcovi ju zlákal plagát s nápisom „Portrét za desať minút len za desať rupií".

Sedem znakov, že po vašom boku stojí tá pravá

Výsledok sa jej však nepáčil a ani keď k Mahanandimu zavítala na druhý deň, aby ju nakreslil znovu, nebola o nič spokojnejšia. Mladému mužovi sa neustále triasli ruky a Charlotte napokon prišla na to, prečo. Keď na ňu totiž Mahanandia pozrel, vybavilo sa mu v mysli proroctvo, ktoré mu ešte v detstve povedala jeho matka.

Patril k jednej z najnižších kást v indickej spoločnosti a často čelil šikane zo strany vyššie postavených ľudí. Matka mu však povedala, že si jedného dňa vezme ženu narodenú v znamení býka, ktorá bude pochádzať z ďalekej krajiny a mať vzťah k hudbe.

„Najprv som sa jej ani nespýtal na meno," povedal Mahanandia v jednom z rozhovorov. „Ako prvé ma zaujímalo, či sa narodila v znamení býka a odkiaľ pochádza. Keď som sa o Charlotte dozvedel základné veci, povedal som jej, že bude mojou manželkou. Hneď mi napadlo, že teraz zrejme pobeží na policajnú stanicu."

Aj Charlottu však mladý Ind zhodou okolností priťahoval. Spýtala sa ho, prečo jej položil také zvláštne otázky, a ohromená jeho čestnosťou a úprimnosťou si s ním dohodla ďalšiu schôdzku. Len tri týždne po ich prvom rozhovore sa umelcovej rodnej dedine vzali.

Charlotte sa však musela vrátiť späť do Švédska a Mahanandia na letenku nemal peniaze. Od manželky si ich odmietol vziať. Vzťah teda udržiavali prostredníctvom listov asi rok, no keď sa ani po takej dobe mužov finančný stav nezlepšil, rozhodol sa konať. Predal všetok svoj majetok a za 60 rupií si kúpil bicykel. Do Švédska sa chcel dostať takzvanou „hipíckou trasou", ktorú vtedy mnohí mladí Európania využívali pri cestách do Indie. Oni však jazdili na motorkách, Mahanandia si tisíce kilometrov poctivo odšliapal.

Z Indie sa dostal do Pakistanu, nasledovala jazda cez Afganistan, Irán a Turecko. „Pomohlo mi umenie. Cestou som kreslil portréty ľudí, mnohí z nich mi dali peniaze, iní zasa jedlo a možnosť umyť sa a prespať pod strechou."

28. mája napokon dorazil do Európy a dokonca nasporil dostatok peňazí na to, aby si v Benátkach kúpil lístok na vlak do švédskeho Gothenburgu. Ten bol vzdialený len asi 70 kilometrov od Borasu, kde bývala Charlotte.

„To stretnutie si pamätám, akoby sa odohralo včera," vraví Mahanandia. Charlotte sa ku mne rozbehla a ja som jej povedal: „Prepáč, smrdím." Napriek tomu ma nepustila." Vo Švédsku ich úrady uznali za manželov a žijú tu dodnes. Mahahandia sa stal učiteľom výtvarnej výchovy a jeho obrazy vystavovali galérie v celej Európe. Jeho manželka zasa zaznamenala úspech v hudobnej branži.

Autor: Noel

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Ako dobre poznáte Simpsonovcov?
Otestovalo sa 36978 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes