ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Poriadna porcia adrenalínu: toto je oslava extrémnych športov vo filmovej podobe

2.11.2016 | Štýl

Od siedmeho do desiateho novembra sa bude v Bratislave konať už po štvrtýkrát filmové podujatie Adrenalin Film Festival. Ten nám opäť predstaví tie najlepšie adrenalínové filmy tejto sezóny, takže tí, čo majú radi extrémne športy, by ho určite nemali vynechať.

"Festival je spoločným dielom viacerých ľudí," tvrdí jeden z jeho organizátorov Juraj Schwarz. "Ja mám na starosti administratívu okolo festivalu, programovú štruktúru, s produkciou mi pomáhajú ďalší kamaráti či priateľka. I keď sa to nezdá, tak organizácia hoci aj jednoduchého festivalu je pomerne komplikovaná vec. Treba riešiť veľa vecí od prenájmu priestorov, filmových licencií, marketingu až po výber vstupného. Pre mňa sú to však príjemné povinnosti."

Medzi filmami sa tento rok predstaví napríklad skvelý titul The Fourth Phase od produkcií Brainfarm & Red Bull Media House. Ak vám niečo hovoria staršie snowboardové filmy Art of Flight, alebo That's It That's All, tak potom asi viete, čo môžete od tohto filmu očakávať. Za posledné roky nevzniklo v rámci snowboardingu veľa filmov, ktoré by vzbudili tak veľký záujem širokej verejnosti ako práve tieto dva.

Prvý ročník festivalu sa konal na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU, ktorá má pekné premietacie priestory. „Navyše nám ako začínajúcemu festivalu poskytli dobré cenové podmienky, za čo som im bol veľmi vďačný. Predsa len organizovať podobný festival po prvýkrát nie je jednoduché, náklady sú veľké," vraví Juraj Schwarz.

Organizátor festivalu pripravil pre návštevníkov aj pár diskusií ako napríklad debatu s naším nádejným talentom v oblasti snowboardingu Samom Jarošom či cestopisnú prezentáciu s Michalom Csáderom, ktorý už pol roka objavuje Azory vďaka svojej záľube v surfovaní.

Ani Juraj Schwarz kvôli adrenalínu neváha cestovať. „Som zamestnaný, voľného času na cestovanie je menej, a preto dovolenku prirodzene spájam so športom, na ktorý u nás nie sú podmienky. Nedávno som začal surfovať, zatiaľ som pochodil Srí Lanku, Filipíny, Portugalsko, Kanárske ostrovy. Je to parádny šport a existuje toľko pekných miest, ktoré sa dajú navštíviť," vraví. V minulosti cestoval aj za lezením, vďaka čomu pochodil veľkú časť Európy.

V dobrom spomína aj na svoju prvú skúsenosť s cestovaním. "Po prvýkrát som vyrazil na cesty takmer pred pätnástimi rokmi. Vybrali sme sa vtedy s kamarátmi len tak do Indie na päť týždňov. Vtedy bola trochu iná situácia než teraz a India nebola bežnou destináciou pre 20-ročných chalanov zo Slovenska. Vtedy takto cestovala možno tak Dorota Nvotová a pár ďalších cestovateľov," vraví s úsmevom.

Ďalším festivalovým tipom je film Ruin and Rose z americkej produkcie Matchstick Productions. Chalani z MSP sú známi skvelými zábermi, dych berúcou scenériou a tiež skvelou zostavou, ktorá za filmom stojí. Film sa natáčal v rôznych destináciách - od Aljašky, Rakúska, Britskej Kolumbie až po slnečnú Kaliforniu, Francúzsko, Švajčiarsko, či Namíbiu.

Zrodenie Adrenalin Film Festivalu bolo veľmi zaujímavé. "Festival začal ako veľa iných dobrých nápadov večer pri pive. S kamarátmi sme uvažovali, že by bolo dobré založiť filmový festival, ktorý by doplnil súčasnú festivalovú ponuku na Slovensku," objasňuje Juraj Schwarz.

„Občas sa v Bratislave konali jednodňové eventy, extrémnych filmov však vychádza každú sezónu veľmi veľa a tak vznikol nápad spraviť podujatie, v rámci ktorého by sme si my a naše okolie mohlo pozrieť to najlepšie, čo daná sezóna ponúka, navyše na veľkom plátne. Predsa len jedná sa o iný zážitok, keď si človek pozrieť kvalitné zábery v kinosále, než po stojačky v preplnenom klube, alebo doma na notebooku."

Celkovo je festivalová ponuka veľmi pestrá - podujatie ponúkne tiež niekoľko zaujímavých dokumentov ako napríklad biografiu o legende snowboardingu Eerovi Ettalovi s názvom Ender, či film o ochrane prírody v Britskej Kolumbii Jumbo Wild. V programe bude mať zastúpenie aj skateboardový film Holy Stokes! a milovníkov surfingu určite osloví Psychic Migrations z dielne značky Volcom.

Štvrtý ročník Adrenalin Film Festivalu teda sľubuje bohatý program a nevšedný zážitok. Ak máte radi dobrodružstvá a extrémne športy, s jeho návštevou by ste nemali váhať.

Autor: Red
Foto: Adrenalin Film Festival


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Futbalista Interu radostne telefonuje svojmu otcovi:
- Otec, bol si na futbale?
- Nebol synak.
- To je škoda! Dal som dva prekrásne góly.
- Výborne, som na teba hrdý. A ako skončil zápas?
- 1:1, otec...

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí
 
Hra na dnes