ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Muž, ktorý oživil dažďový prales

15.6.2017 | Štýl

Antonio Vicente má 83 rokov a takmer polovicu života strávil bojom proti chamtivcom. Majitelia pôdy v Brazílii sa totiž predháňajú v tom, kto ako prvý vyrúbe čo najviac stromov a premení prales na plantáž a pasienky. Antonio robí presný opak: stromy vysádza a jeho úsilie nevychádza nazmar.

Už v roku 1973 sa podujal na obnovenie pralesa s rozlohou 31 hektárov, ktorý predtým vyrúbali kvôli chovu dobytka. Iróniou je, že na kúpu pozemku využil peniaze, ktoré vtedy vláda rozdávala v rámci výrubu stromov a rozširovania poľnohospodárstva.

Pár, ktorý mení svet: neuveríte, čo robia manželia pre záchranu zvierat

Ani nepočíta, koľkokrát mu povedali, že je hlupák a výsadbou stromov nezarobí ani peso. Za susedov mal chovateľov hovädzieho dobytka, no nevzdával sa. Dobre si uvedomoval riziká nadmerného odlesňovania, a tak urážkam, posmechu a kritike nevenoval pozornosť. Ako dieťa totiž videl v dôsledku výrubu stromov miznúť zdroje vody, v dôsledku čoho začal aj s rodinou a susedmi bojovať o prežitie.

Mauglí v ženskom tele: dievča žilo v džungli s opicami

„Keď som bol malý, ľudia rozširovali pasienky a drevo využívali ako palivo. Nik si však neuvedomoval, aké je spojenie vodných zdrojov a lesa," povedal Antonio v jednom z rozhovorov.

V dospelosti sa rozhodol, že územiu, kde kedysi bujnela džungľa, vráti jeho pôvodný tvar. Mal len pár oslov a niekoľko najatých robotníkov, ale napriek tomu sa z pôvodných víkendových aktivít vyvinula práca na plný úväzok.

Antonio si spomína, ako v mladom pralese prespával. Spoločnosť mu robili líšky a potkany a na raňajky, obedy i večere mával zväčša len banánové sendviče. O viac než 40 rokov neskôr už v jeho pralese, ktorý sa premenil doslova na útočisko divokých zvierat, rastie 50-tisíc stromov.

Ako Antonio predpokladal, s rastom stromov sa na územie vrátila aj voda. Dnes má na 31-hektárovom pozemku vyše 20 vodných zdrojov. Les je živý a plní ho štebot vtákov a bzukot hmyzu.

Hoci je však Antoniov príbeh úžasný, je nanešťastie aj ojedinelý. Výsadba stromov a obnova dažďových pralesov je v Brazílii výnimočná. Len od augusta 2015 do júla 2016 v tejto krajine vyrúbali takmer osemtisíc hektárov lesa. Ak by však Antoniov príklad nasledovali viacerí, mohol by sa súboj chamtivcov a ekológov aspoň trochu vyrovnať.

Autor: Noel
Foto: Youtube


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Česká republika porazila vo finále MS v hokeji Ruskú federáciu. Rusi im asi po týždni poslali list. Gratulujeme.STOP. Boli ste silný súper.STOP. Ropa STOP. Zemný plyn STOP.

 
Virtuálny barBull Driver Bull Driver
  • 4,5 cl vodky
  • 9 cl Red Bullu
  • 9 cl pomarančovej šťavy
 
Hra na dnes