ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Manuál pre štýlového chlapa: ako si vybrať tie najlepšie hodinky?

28.10.2016 | Štýl

Časy mafiánov ovešaných retiazkami sú dávno preč a správny muž vie, že rôzne šperky a módne doplnky sú najmä výsadou žien. Výnimku tvoria dve veci: svadobná obrúčka a hodinky. No a práve výberu druhej menovanej veci sa budeme venovať na ďalších riadkoch.

Digitálne či analógové?

V prvom rade by ste mali vyriešiť dilemu, či chcete hodinky digitálne, alebo analógové (pre neznalých ručičkové). Ak vám treba ozrejmiť, že digitálne sa k formálnemu oblečeniu absolútne nehodia, zrejme žijete v ulite. Áno, raz ich mal na sebe aj Roman Abramovič, ale ak nemáte miliardy eur a FC Chelsea, budú si z vás robiť srandu.

V časoch smartfónov investíciu do digitálok poriadne zvážte. Mužské hodinky sú už vnímané skôr ako šperk, a tak kúpou analógových nič nepokazíte, samozrejme v prípade, že sa budete držať ďalších rád.

Malé či veľké?
Nepúšťajme sa do dvojzmyslov a poďme k veci. Ideálny priemer hodiniek sa pohybuje od 37 do 42 milimetrov, na výšku by zasa nemali merať viac než 15 milimetrov. Pokiaľ nemáte naozaj hrubé ruky, budete s čímkoľvek väčším na zápästí vyzerať čudne. Do menšieho priemeru choďte v prípade, že si oblečenie kupujete vo veľkosti „S", aby vás váha hodiniek neťahala do strany.

A čo remienok?

Na výber máte dve hlavné alternatívy, kožu alebo kov, popri ktorých sa v menšom predávajú aj gumené a látkové remienky. Hlavnou výhodou kože je fakt, že nechladí, čo oceníte najmä v zime. Na druhej strane sa časom ošúcha a popraská až do takého stavu, že ho budete musieť nechať vymeniť. Pri kovovom remienku tento problém riešiť nemusíte a to isté platí aj pri tom gumenom, ktorý sa však k formálnemu oblečeniu nehodí. A aby sme nezabudli: kovový remienok má občas tendenciu vytrhávať chlpy.

Ciferníky a to ostatné

V jednoduchosti je krása, ale ak naozaj potrebujete vedieť, koľko hodín je práve v troch rôznych časových pásmach, pokojne siahnite po hodinkách s viacerými ciferníkmi. Samozrejmosťou by mala byť vodotesnosť a okienko s dátumom, bonusom sú potom napríklad stopky či fosforeskujúce ručičky (kalkulačka je už ale priveľa, rovnako ako vodotrysk).

Dobre si tiež rozmyslite, či chcete hodinky mechanické alebo elektrické. Mechanické sa naťahujú buď manuálne alebo automaticky, tie elektrické budú raz za pár rokov potrebovať výmenu baterky. Za kvalitné mechanické hodinky si však priplatíte. Keď sme už pri cene: za dobré hodinky nemusíte vyhodiť celý majetok. Hlavné je nenechať sa ukecať na niečo, na čo nemáte.

Autor: Filip
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Futbalista Interu radostne telefonuje svojmu otcovi:
- Otec, bol si na futbale?
- Nebol synak.
- To je škoda! Dal som dva prekrásne góly.
- Výborne, som na teba hrdý. A ako skončil zápas?
- 1:1, otec...

 
Virtuálny barCassis Coco Cassis Coco
  • 4 cl vodky
  • 4 cl ríbezľovej vodky (čierna ríbezľa)
  • 8 cl pomarančového džúsu
  • 1 cl kokosového sirupu
  • strapec čiernych ríbezlí
 
Hra na dnes