ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

FOTO: Čo sa stane, ak štyri roky nebudete vyhadzovať odpad?

3.7.2017 | Štýl

Ak vám rodičia pri vstupe do detskej izby hovorili, že ste bordelár, tak môžete s pokojnou tvárou povedať, že ste boli len výskumníkom a umelecom. Neboli by ste prvý. Pokusy s tým, čo sa stane, ak si človek nebude strihať nechty, umývať sa, alebo prestane vyhadzovať odpadky, bolo už mnoho. Ostatný pokus kumulovania odpadu sa tentoraz vpísal do histórie ako umelecký prínos ľudstvu s hlbokým odkazom.

Nevyhadzujte smeti

Človek je tvor špinavý, aj keď sa pravidelne umýva. Množstvo odpadu a nečistôt, ktoré dokáže vyprodukovať, je skutočne rekordné a nie je možné, aby sa mu rovnal iný živočích. Keď si po sebe všetko upracete, odhodíte do koša a každý druhý, alebo tretí deň vybehnete zo smeťami, všetko sa vám zdá v poriadku.

Hádžete smeti na zem? Takto dlho trvá, kým sa rozložia

Položili ste si však otázku, koľko kávových kapsúl, roliek toaletného papiera, papierových vreckoviek, plechoviek či plastových fliaš za rok vyprodukujete? A čo tak za štyri roky? Tak tým sa už začala zaoberať umelecká štúdia.

Kontroverzné dielo
V roku 2011 sa dal fotograf a umelec Antoine Repessé na recykláciu odpadu a aby tomu dal trochu charakter, rozhodol sa, že si z tejto činnosti spraví svoj umelecký denníček. Odpad zbieral a nenosil do zberných surovín.

Odpad, chemikálie a smrť: pozrite si najšpinavšie mestá sveta


Po štyroch rokoch uvážil, že má dosť materiálu, aby šokoval svet. Považuje sa pritom za priemerného človeka, žiadneho konzumného zvrhlíka, ktorý používa všetko na jednorazovej báze.

Plastová pláž: takto človek ničí raj na Zemi

Aj tak boli počty ohromujúce. Len pre ilustráciu bol výsledok 1600 mliekových fliaš, 4800 toaletných roliek a 800 kíl novín a ďalších zbytočnosti A to ešte nehovoríme o letákoch priemernej slovenskej schránky, ktoré by za štyri roky zaplnili aj plavecký bazén. Túto malú domácu skládku následne zakomponoval do fotografií.

Každý jeden z nás
Škatuľky od cigariet, prázdne obaly, časopisy i umelohmotné fľaše zamorujú svet ako chrípka. Čoskoro nebude môcť dýchať. Preto ak vám niekto bude tvrdiť, že si treba upratať, môžete sa schovať za to, že ste umelec s jasným zámerom: chrániť planétu pred smetím. Daňou však môže byť, že sa kvôli odpadu neskôr ani nedostanete z domu.

Autor: Marcos
Foto: Facebook/AntoineRepessé


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa v gangsterkách?
Otestovalo sa 9883 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes