ATLAS.SK: Piatok, 2.9.2016
meniny má Linda
   

Calamity Jane – príbeh ženy, ktorý nemala k chlapovi ďaleko

10.7.2017 | Štýl

Možno aj vy poznáte ženy, čo nenávidia sukne, a najradšej by sedávali rozkročené ako chlapi. Ich sny o rovnoprávnosti však zväčša končia pri ostrých slovách. Existujú ale aj výnimky. Ženy, ktoré prekonali mužov v mnohých chlapských záležitostiach. Jednou z nich je Calamity Jane. Meno síce naznačuje úsmev, ale srdce tejto dračice si zasluhuje úctu.

Dievča s dušou chlapa

Narodila sa v roku 1852 a vyrastala s otcom a bratmi. Aj preto si od roku 1868 už obliekala výsostne mužské šaty. Úprimne povedané, v tom čase to bolo niečo tak neslýchané, ako dnes chodiť zahalený iba figovým listom. Skrátka celkom proti dobrým mravom. Akoby to nestačilo, stala sa stopárkou a pri stretoch s indiánmi ju vysielali do najnebezpečnejších misií. V roku 1872 zachránila kapitána vojska pred istou smrťou priamo z boja, keď ho vysadila na koňa a odcválala z dosahu indiánov. Zachránila sama poštový vlak a bola vynikajúca pohraničiarka.

V živote stihla všetko
O Calamity Jane koluje mnoho legiend a historiek. Niektoré sú pravdivé menej, na niektoré sú však neodškriepiteľné dôkazy. Otvorene je potrebné povedať, že okrem kladných vlastností mala aj niekoľko možno trochu uletených záľub. Zo zábavy a pre potešenie a hlavne pre pár drobných robila prostitútku a nemala problém so žiadnym pohlavím, mohla byť v posteli šťastná so ženami aj s mužmi. Napriek tomu bola istý čas života vydatá a porodila dcéru.

Padala ako posledná
Nielenže sa ako muž obliekala, ona tak aj väčšinu času aj žila. Rada napríklad žuvala tabak, čo bola v tej dobe u ženy vec neslýchaná. Často sedela v krčmách s mužmi a keď sa pilo, pod stôl padala ako posledná. Aj to bol jeden z dôvodov, pre ktoré si táto žena zaslúžila obdiv aj od mužov, ktorí považovali ženu za kuchynské stvorenie.

Mala dobré srdce
Ak bola v niečom viac ženou ako mužom, bolo to srdcom. Vždy mala cit k chudobným, chorým a biednym. Sama im pomáhala a neváhala sa pri epidémií kiahní o miestnych starať tak horlivo, že o nej hovorili ako o anjelovi. Pri týchto svetobežníckych životných skúsenostiach nemôže nikomu vadiť, že nevedela variť, piecť, ani šiť. Nakoniec zomrela v roku 1903 v malom špinavom hoteli, no o jej živote vzniklo množstvo kníh a dokonca aj slávny muzikál.

Autor: Marcos
Foto: Public Domain


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čašník ponúka hosťovi: "Mám teľacie srdce, bravčovú pečeň, hovädzí jazyk, údené kolená, rybie prsty a volské oká..."
Hosť ho preruší: "Vaše problémy ma nezaujímajú, dal by som si guláš a pivo!"

 
Virtuálny barDomáca citrovodka Domáca citrovodka
  • 0,4 dl vodky
  • 0,2 dl citrónového sirupu
  • 1 vaječný bielok
  • ľad
 
Hra na dnes