ATLAS.SK: Štvrtok, 17.8.2017
meniny má Milica
   

Ako sme sa holili pred 2000 rokmi

30.7.2012 | Štýl

Dnes sme atakovaní futuristickými holiacimi potrebami a lá James Bond, ale nie je od veci, skrotiť strnisko aj niektorou z old schol techník. Fúzy a brada nás sprevádzali od prvého muža. Adamovi v raji stačilo k imidžu len lusknúť prstami, ale ani my, obyčajní hriešnici, ktorí chceme robiť dojem na baby, nemusíme len otrocky jazdiť po tvári žiletkou, alebo strojčekom. Vyskúšajte retro nápady, ktoré vyznávali  aj egyptskí faraóni.

Egyptskí nadľudia
Pre Egypťanov, ktorí si stavali hrdé pyramídy, bolo ochlpenie na tvári niečo, čo ich spájalo s animálnosťou a pre faraónov tak rozhodne neprichádzalo do úvahy. Fúziky však boli symbolom moci. Preto mali svojich dvorných kaderníkov, ktorí sa im starali o vizuál viac ako babám. Často sa tak pri smrti faraóna ukladali do hrobky aj holičské predmety a britvy, aby sa náhodou nevyskytlo ochlpenie ani za riekou osudu. Používali zväčša klasické britvy a občas padlo za obeť aj obočie.

Mezopotámia
Medzi riekami Eufrát a Tigris prvotní obyvatelia nemali tak vyspelú techniku, aby sa holili ako u kaderníka, ale vlasom a fúzom venovali dostatok pozornosti. Asýrčania, Sumeri, Feničania milovali  bohatú výzdobu na tvári a dofarbovali si ju zlatým práškom. Pozor, tí menej solventní aj henou a potom vyzerali ako tajomní čarodejníci zo zeme Oz. Určite stojí na zváženie aj módne retro z Mezopotámie, keď čím černejšie fúzy, o to viac mužstva na prvý pohľad.

Starovekí Gréci
Položili myšlienkové základy celej Európy a starostlivosť o bradu a fúzy sa netešila veľkej obľube. Brada sa rýchlo stala symbolom vzdelanosti, keďže čím viac intelektuálnej námahy, tým viac neupravené fúzy a brada. Možno dnes by ste na diskotéke neoslnili, ale v intelektuálnych kruhoch má brada a lá húština samorast, ešte od čias starovekého Grécka, svoju hodnotu. Akurát pozor na omrvinky. V Grécku dokonca znamenalo oholiť muža jeden z vážnych trestov, takže pozor, ak chcete mať zjav ako intelektuál.

Africké kmene
V tomto prípade sú vlasy, fúzy aj brada znakom dospelosti a starostlivosť o ne je vecou hierarchie. Všeobecne platí, že ak chcete získať u baby body, stavte na osvedčené africké triky šamanov, ktoré vravia, že chlpy na tvári sú znakom mužnosti. Už viete, prečo je trojdňové strnisko také trendy? Okamžite rozoznie v ženských hlavách - tamtamy príťažlivosti.

Autor: Marcos


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa vo svete rozprávok?
Otestovalo sa 46012 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barKáva Fiery Káva Fiery
  • 6 klinčekov
  • pol tyčinky škorice
  • citrónová a pomarančová kôra
  • 1dl rumu
  • 1dl koňaku
  • kryštálový cukor
  • 4dl horúcej čiernej kávy
 
Hra na dnes