ATLAS.SK: Pondelok, 21.8.2017
meniny má Jana
   

Ako sa naučiť cudzí jazyk v rekordnom čase? Máme rady, ktoré využijete

15.1.2017 | Štýl

Málokto sa naučí hovoriť plynule cudzou rečou podľa školských učebných osnov. Jeden z dôvod je ten, že to trvá príliš dlho. Tým druhým je fakt, že vám tie najdôležitejšie informácie, ako uspieť v živote, v škole zasa nepovedali. Namiesto toho vás učili memorovať zahraničné básničky. Je čas vziať prax do vlastných rúk.

Nechajte mozog pracovať pre vás

Pred tým, ako sa pustíte do štúdia, je potrebné pochopiť, ako funguje náš mozog. Ak si pred seba napíšete rebríček slovíčok a začnete bifľovať, čím viac sa naučíte, tým viac zabudnete. Pretože pamäť sa zapisuje aj prostredníctvom vôní, zážitkov, pocitov chutí. Preto ak sa chcete učiť, spojte si slovnú zásobu so zmyslami. Budete úspešní.

Počúvanie cez jazyk? Nový prístroj nahrádza sluch


Rozširujte si poznanie
Základom je učiť sa konkrétne slová, žiadne abstraktné relácie. Tak ako sa dieťa učí spoznávať. Verte či nie, ak by ste na štvorročného vytiahli rozbor vety a sklady, bude na vás pozerať ako na mimozemšťana. Respektíve ako vy na učiteľku angličtiny, keď sa vám snaží predstaviť rozdiely medzi deviatimi anglickými časmi, keď nám stačia minulý, prítomný a budúci.

Učte sa slová vo frázach
Niektoré veci sa jednoducho ťažko vysvetľujú a prísť im na koreň je doslova nemožné. Preto je v pokročilejšej fáze vhodné učiť sa slová vo frázach. Koniec - koncov frázy budete často počuť aj v rádiu a televízii. Každý jazyk ich má ustálené množstvo.

Zabávajte sa
Stiahnite si aplikáciu, alebo počúvajte vtipné relácie na internete. Spravte si z učenia jazyka zábavu a poznávanie. Radosť z poznania niekoľkonásobne zvyšuje úspech a zrýchľuje napredovanie.

Vytvorte si cudzojazyčné prostredie
Nie je podstatné, či budete rozumieť všetko alebo nič. Na podprahovej úrovni si pustite rádio, alebo televíziu v cudzom jazyku. V kombinácii s pribúdajúcimi slovami budete rozumieť lepšie a lepšie. Nezabudnite si primiešať aj trochu suchej gramatiky, ktorá osvetlí niektoré najviac používané ustálené spojenia.

Učte sa ľahšie jazyky
Niektoré sú jednoducho ľahšie ako iné. Na zvládnutie taliančiny, portugalčiny, francúzštiny a španielčiny vám bude stačiť tak pol roka. Ak sa vrhnete na japončinu, čínštinu a arabčinu rátajte s tým, že ešte aj po dvoch rokoch bude zrejme habkať.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Vyznáte sa v metale?
Otestovalo sa 9896 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Brunetka si aktivovala mobil. Vtom blondínka hovorí:
- Jéj, máme rovnaký PIN, aj ja mám štyri hviezdičky!

 
Virtuálny barBlue Hawaiian Blue Hawaiian
  • 3 cl bieleho rumu
  • 3 cl Curacaa blue
  • 6 cl ananásového džúsu
  • 3 cl kokosového krému
  • ananás a koktailová čerešňa na zdobenie
 
Hra na dnes