ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Záhada z Haiti: Živá-mŕtva sa prechádzala po ulici!

11.7.2012 | Spektrum

Haiti je krajina, kde sa urieknutia, živé mŕtvoly a nadprirodzené úkazy neberú na ľahkú váhu. Ak sa pustíte do reči s domorodcom a neubránite sa výsmešnému úškľabku pri jeho rozprávaní o tamojších záhadných úkazoch medzi nebom a zemou, zmrazí vás pohľadom, ktorý hovorí: „Nežartujem!“

Náboženstvo voodoo, tak príznačné práve pre Haiti, je z pohľadu Európana báchorkou, čo má strašiť malé deti. Príbehy o živých mŕtvolách (zombies) sú ale dosť tiesnivé na to, aby sa nepríjemne čítali aj dospelému, racionálne zmýšľajúcemu jedincovi.

Dávno predtým, ako sa pojem zombie začal nadužívať vo filmovom a hernom priemysle, mal religionistický význam. Slovo kreolského pôvodu sa stalo známym po tom, čo sa o ňom zmienil spisovateľ B. Seabrook vo svojich zápiskoch z Haiti, vydaných v tridsiatych rokoch minulého storočia. Seabrook tvrdil, že sa so „zombíkom“ stretol na vlastné oči. No najznámejší prípad podobného stretnutia bol zaznamenaný až o čosi neskôr. Zmieňuje sa o ňom vo svojich záznamoch americká etnologička a antropologička Zora Neale Hurston.

Počas jednej z jej početných ciest po svete sa dostala aj na Haiti za účelom zozbierať materiál pre svoju prácu o tamojšom folklóre. Písal sa rok 1937 a hoci okolitý svet dávno žil pokrokom, na Haiti zastal čas. Miestne obyvateľstvo verilo poverám a bálo sa metafyzického zla.

Príbeh živej – neživej Felicie
Felicia Felix Mentor „zomrela“ v roku 1907 vo veku 27 rokov. O tridsať rokov neskôr ju videli ľudia potulovať sa ulicami a mieriť k farme jej otca. Ženu zosnulú celé tri dekády identifikovala blízka rodina, a dokonca vlastný manžel. Pretože bola v hroznom fyzickom stave a zjavne pomätená, okamžite ju previezli do nemocnice.

Službukonajúci lekár, ktorý Feliciu vyšetril, v lekárskej správe uviedol, že žena o sebe hovorila striedavo v prvej a tretej osobe, a hoci dokázala relatívne zrozumiteľne komunikovať, nevedela nič o svete okolo, ani o čase, v ktorom sa práve nachádza. Každú chvíľu vraj upadala do hysterického smiechu, ktorý znel chladne a nebolo v ňom cítiť žiadne emócie.

Zoru Neale Hurston Feliciin prípad zaujal a rozhodla sa mu venovať hlbšie. Zistila, že Felicia umrela na „náhlu chorobu“, nik ju však nevedel špecifikovať bližšie. Antropologička napokon vyrukovala s odvážnou teóriou, v ktorej tvrdí, že Felicia sa stala obeťou silnej halucinogénnej drogy. Tá ju mala uviesť do katatonického stavu „živej mŕtvoly“.

O mnoho rokov neskôr sa za túto teóriu postavil aj harvardský etnobotanik Wade Davis, človek so špecializáciou na vzťahy medzi ľuďmi a rastlinami, ktorý sa venoval prípadom „zombie“ z pohľadu farmaceuta. Hodnovernosť podivného prípadu však podrylo spochybnenie Feliciinej identity.

Keď v roku 1937 prišla Felicia do nemocnice, zröntgenovali ju, keďže mala podozrenie na zlomeniny, a porovnávaní snímok so staršími röntgenmi Felicie zistili nezrovnalosť. Skutočná Felicia mala na nohe zle zrastené miesto po zranení, ktoré utrpela ešte v detstve. „Zombie Felicia“ však mala nohu v poriadku a  bez stopy po starej fraktúre. Kto sa teda naozaj objavil vo Feliciinej dedine? A ako sa neznámej žene podarilo presvedčiť o svojej identite najbližších rodinných príbuzných?!

Autor: Mike


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes