ATLAS.SK: Sobota, 19.8.2017
meniny má Lýdia
   

Vraždy, ktoré zmenili stredovekú históriu

16.5.2017 | Spektrum

V stredoveku bola Európa krvavým miestom, kde sa otravovanie studní a masakrovanie ľudí považovalo za prijateľný spôsob boja. Nie je nič prekvapivé, že panovníci museli byť obozretní, keď im na každom kroku išlo o život. Mnohé z týchto vrážd dokonca zmenili históriu nášho kontinentu.

Étienne Marcel

Étienne Marcel sa ako ochranca malých remeselníkov v 14. storočí ocitol na čele reformného hnutia, ktoré sa snažilo nastoliť monarchiu kontrolovanú mešťanmi. Keď prevzal so svojimi stúpencami kontrolu nad Parížom stával sa čoraz radikálnejším. Počas masívneho sedliackeho povstania v roku 1358 sa rozhodol podporiť povstalcov. Armáda povstanie kruto potlačila a Marcel musel ustúpiť, čo sa mu stalo osudným. Zradil ho spolupracovník Jean Maillart, ktorý v súčinnosti s francúzskym kráľom nechal Étienna zavraždiť sekerou. Jeho smrťou sa skončila Prvá francúzska revolúcia.

Childeric II.
Childeric II. bol v siedmom storočí členom slávnej Merovingianskej kráľovskej rodiny, ktorá vládla nad Frankami. Bol veľmi schopný vládca - svoj vplyv rozšíril aj na susedné územia, kde však narazil na odpor. Sľúbil preto, že každému kráľovstvu bude vládnuť podľa miestnych zvykov. S tým však Burgundsko nesúhlasilo a miestny šľachtic Bodilo vzal spravodlivosť do vlastných rúk. Spolu s priateľmi si počkal na Childerica v lese, kde ho aj s tehotnou manželkou zavraždili.

Štefan IV.

Lekári disponujú nielen mocou liečiť, ale v niektorých prípadoch doslova rozhodujú o živote a smrti. Z tohto dôvodu sú potenciálnymi vrahmi. Na „pomoc" svojho lekára doplatil aj Štefan IV., ktorý po jednej z vojenských prehier utiekol do Byzancie. V stredoveku sa púšťanie žilou považovalo za bežnú liečebnú metódu a tento zákrok často využíval aj Štefan IV. Nakoniec sa mu však stal osudným. Podplatený lekár napustil obväz jedom a keď ranu ošetril, jed sa rýchlo sa rozšíril po celom tele. Prenikol do vnútorných orgánov a spôsobil Štefanovi krutú smrť.

Godfrey Hrbatý
Godfrey IV. alebo Gottfrey Hrbatý bol lotrinský vojvodca. Bol síce vzrastom malý a fyzicky slabý, ale veľmi schopný vládca. Vďaka manželstvu s Matildou Toskánskou, ktorá ovládala obrovské územia v Taliansku, sa mohol stať jednou z veľkých osobností Európy. Bohužiaľ, manželstvo bolo iba formálne a po troch rokoch Matilda manžela opustila. Godfrey sa vrátil domov, kde ho brutálne zavraždili. Uprostred noci, keď šiel na toaletu, ho vrah, ktorý sa ukryl v latrínovej jame, prebodol. Vražda mala veľký vplyv na európsku politiku. Matilda stala najsilnejším podporovateľom pápeža Gregora VII.

Thomas z Woodstocku

V roku 1386 Anglicko prehrávalo storočnú vojnu a z tohto neúspechu ľudia vinili Richarda II. Neschopného kráľa sa pokúsila zbaviť vlády skupina šľachticov pod vedením Thomasa Woodstocka, vojvodu z Gloucestera. Zorganizovala úspešné povstanie, ktoré oslabilo kráľovu moc. Richardovi sa však podarilo v roku 1397 skupinu rozdrviť a Thomasa uväznil v Calais, kde čakal na súd za zradu. Súdu sa však nedožil, kráľ ho nechal zavraždiť - údajne ho udusili vankúšom.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Počúvajte, pán Kapusta" hovorí riaditeľ zamestnancovi, "nikdy by som si vás nedovolil budiť, keby to nebolo dôležité, ale ste prepustený!"

 
Virtuálny barMojito Grapefruitové Mojito Grapefruitové
  • 4 cl bieleho rumu
  • 1/8 ks grapefruitu
  • 7-10 mätových lístkov
  • 2 lyžičky trstinového cukru
  • 1/2 limetky
  • sóda
 
Hra na dnes