ATLAS.SK: Piatok, 18.8.2017
meniny má Elena, Helena
   

VLKOLACI: Skutočne existujú?

21.6.2012 | Spektrum

Staré tajomné príbehy a dávne legendy hovoria o tom, že na svete majú údajne žiť bytosti, ktoré sú zároveň ľuďmi aj zvieratami – poznáme ich ako vlkolakov. Prečo a kvôli čomu vznikli legendy o vlkolakoch? Môžu sa zakladať na pravde, alebo to je len výmysel našich predkov?

Legendy o vlkolakoch
Napriek tomu, že o vlkolakoch vznikali legendy pred mnohými storočiami, aktuálne sú aj v dnešnej modernej dobe, ľudia sa proste vždy chceli a chcú báť. Väčšina z nás vie, že vlkolak je stvorenie napoly človek a napoly vlk. Človek sa na vlkolaka mení väčšinou pri splne Mesiaca, kedy stráca rozum a ľudské emócie, a jediné čo takúto beštiu zaujíma je túžba po krvi a živom mäse. Život vlkolaka je tak rozdvojený, a neexistuje pre neho cesta, akoby sa z takéhoto kolobehu vedel dostať.

Legendy hovoria, že vlkolak sa môže zrodiť viacerými spôsobmi. Najznámejšia z nich je tá, že ho uhryzne iný vlkolak, alebo príde do kontaktu s jeho krvou, či slinami. Iné legendy o zrode vlkolaka sú však menej známe. Vedeli ste napríklad to, že vlkolakom sa môže stať ten človek, ktorý sa narodí nohami dopredu? Prekliatie však môže postihnúť aj siedmeho syna rovnakých rodičov narodeného v mužskej línii potomkov neprerušenou ani jedinou dcérou.

Z človeka sa však vlkolak môže stať aj po smrti, a to v tom prípade, keď cez jeho hrob prebehne mačka alebo kohút. Mŕtvy človek tak vstáva z hrobu, a mení sa na vlka. Toľko aspoň hovoria staré legendy. Z akého dôvodu však tieto legendy vznikli, len tak?

Vlkolaci po celom svete
Zaujímavosťou určite je, že legendy o vlkolakoch sa rozprávajú po celom svete. Naša súčasná predstava o vlkolakoch pochádza z germánskych a slovanských tradícií. Vlkolakov však poznajú aj v Južnej Amerike, či Ázii. Legendy o nich sa trochu líšia, ale podstata vlkolaka je všade rovnaká. Preto je aj zvláštne, že tieto legendy sú rozšírené po celom svete. V minulosti sa totiž správy nešírili po celom svete takou rýchlosťou ako dnes, preto legendy o vlkolakoch v rôznych častiach sveta museli nejakým spôsobom vzniknúť.  Môže sa teda časť z legiend zakladať na pravde?

Skutočné príbehy o vlkolakoch
Väčšina ľudí verí, že príbehy o vlkolakoch sú vymyslené, a vlkolaci existujú len vo fantázii ľudí. Niektoré príbehy, ktoré sa skutočne stali však tomu veľmi nenasvedčujú. Mohla teda niekedy existovať akási podivná rasa vlčích ľudí?

Prvým neuveriteľným príbehom je ten, ktorý sa začal odohrávať v roku 1564 v Nemecku v mestečku Bedburg pri Kolíne nad Rýnom. Práve v tomto roku začali obyvatelia nachádzať roztrhané hospodárske zvieratá, no nikto neveril, že to spôsobili vlci, pretože s nimi obyvatelia mali bohaté skúsenosti. Navyše o nejaký čas sa začali strácať deti, a zmizlo tiež niekoľko mladých žien. Niektoré svedectvá dokonca hovorili o tom, že veľká šelma, ktorá všetko spôsobila mala chodiť aj na zadných.

Preto sa rozbehlo pátranie, ktoré napokon trvalo až 25 rokov. A na konci obyvateľov Bedburgu čakal šok. Pri love na vlkolaka v roku 1589 ho lovci konečne dostali. Miesto veľkej šelmy však lovecké psy dopadli farmára Petra Stumppa, ktorý v ruke držal pás z vlčej kože. Čo je na tom zvláštne? Jedna z legiend totiž hovorí, že ten, kto sa chce dobrovoľne stať vlkolakom, musí získať nejakú silnú masť, ktorú použije v kombinácii s vlčou kožou. Špeciálny rituál potom zaistí, že sa človek stane vlkolakom. Mohol to byť aj tento prípad?

Peter Stumpp sa pri vyšetrovaní priznal, že zabil veľa zvierat a celkovo šestnásť ľudí. Popísal ako zvieratá aj ľudí zabíjal, jedol ich mäso a ešte teplé vnútornosti. Potvrdil, že ovládal čiernu mágiu a bol v spojení s diablom. V roku 1590 bol Stumpp popravený.

Podobný príbeh ako ten z Bedburgu sa odohral v roku 1603 vo francúzskom meste Bordeaux. Tam tiež nejaký záhadný tvor kántril zvieratá a malé deti, ktoré sa neustále strácali. Pri jednom útoku napadol tento tvor aj trinásťročné dievča, ktorá sa však jeho útoku ubránilo. Dievča pri vypočúvaní popísala neznámeho tvora, že sa podobal na vlka. O nejaký čas sa jej štrnásťročný Jean Grenier priznal, že to on ju tak vydesil k smrti.

Jeana Greniera preto zatkli, a pri vyšetrovaní uviedol, ako sa to s ním a zabíjaním zvierat a detí všetko začalo. Grenier vyšetrovateľom povedal, že túžba zabíjať sa u neho prejavila vtedy, keď kdesi v lese stretol neznámeho muža, od ktorého dostal vlčiu kožu so zvláštnou masťou. Po použití masti a natiahnutí vlčej kože sa z neho mal údajne stať vlkolak, a preto mal nutkanie zabíjať. Najviac mu vraj chutilo mäso malých chlapcov, ktorých napokon zabil až štrnásť.

Súdu sa jeho príbeh zdal taký bizarný, že ho vyhlásili za blázna, a dali ho doživotne zavrieť do kláštora v Bordeaux. A práve z kláštora sa zachovalo ďalšie svedectvo, ktoré hovorilo o tom, že Grenierovi sa zuby po nejakom čase pretvorili na chrup vlka, z jeho rúk sa stali laby s dlhými pazúrmi namiesto nechtov, a oči mal vpadnuté hlboko do tváre. Mohol sa z Greniera stať naozaj vlkolak?

Možné vysvetlenie 
Vysvetliť takéto príbehy o vlkolakoch bolo veľmi ťažké. No aj tu našli dnešní psychiatri vysvetlenie, pretože aj v modernej spoločnosti sa majú vyskytovať ľudia, ktorí si myslia, že sú vlkolaci. Psychiatri tento stav označujú ako klinická lykantropia, a tvrdia, že postihnutí ľudia sú „len“ chorí, nie sú vlkolaci. U postihnutých ľudí sa táto choroba prejavuje tak, že majú pravidelné záchvaty nepríčetnosti a zúrivosti, pri ktorej získavajú neprirodzenú silu. Ľudia s lykantropiu sa pri záchvate pohybujú po štyroch, vrčia, vyjú a napádajú všetkých okolo seba Postihnutí túto chorobu popisujú ako neovládateľný zvierací pud s pocitom, že sa stávajú vlkom.

Dajú sa teda klinickou lykantropiou vysvetliť všetky staré legendy o vlkolakoch alebo len časť z nich?

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Fakty o Chuckovi Norrisovi.
Otestovalo sa 4224 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka stojí na letisku a pýta sa letušky: "Prosím vás,dnes v rádiu som počula že letia ružové kabelky.O koľkej???"

 
Virtuálny barLetný Vánok Letný Vánok
  • 2 cl mätového čaju
  • 1 cl vodky
  • 1 cl cukrového sirupu
  • šťava z 1/2 citróna
  • minerálna voda
  • koliesko citróna
  • citrónová šťava a cukor na krustu
 
Hra na dnes